Posle jesenjeg testa grafike, ponovo je došlo vreme da pogledamo par zanimljivih grafičkih kartica. U pitanju su sve kartice sa ATI procesorima, PowerColor HD4870 i Gigabyte 4870X2, kao i dve NVIDIA-e u vidu MSI N9600GT i Asus EN9800GT. Zanimljivo je da sve kartice osim Gigabyte 4870X2 imaju drugačije rešeno hlađenje u odnosu na referentne kartice, pa je ovo bila i retka prilika da testiranje grafike prođe u skoro savršenoj tišini. Sve kartice koje smo testirali su već dovoljno dugo prisutne na tržištu pa nema nekih nedoumica, ali je vrlo zanimljivo videti šta sve proizvođači mogu da naprave kada se malo zasite referentnog dizajna. Ono što je bitno, cene ovakvih kartica se ne razlikuju previše u odnosu na regularne varijante, pa će i kupcima biti interesantno da nabave nešto što odudara od proseka.
Ključne karakteristike
- PowerColor, MSI i Asus kartice imaju posebno dizajnirane sisteme hlađenja
- PowerColor, MSI i Asus kartice dolaze fabrički overklokovane
- MSI i Asus kartice mogu raditi i u potpuno pasivnom modu, kada se ne koriste zahtevne 3D aplikacije
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
PowerColor HD4870 PCS+- Procesor: RV770 koji radi na 780MHz
- Memorija: 512MB GDDR5 koja radi na 950MHz
- Hlađenje: aktivno, Dual slot
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, TV out
- Dodatno: DirectX 10.1 podrška, UVD
- Procesor: 2x RV770 XT koji radi na 750 MHz
- Memorija: 2GB GDDR5 koja radi na 900MHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, TV out
- Dodatno: DirectX 10.1 podrška, UVD
- Procesor: G94 na 700MHz
- Memorija: 1 GB DDR3 na 1.9GHz (256bitna magistrala)
- Shader clock: 1625 MHz
- Puna podrška za DirectX 10
- Podrška za pixel shader 4.0
- Podrška za SLI režim rada
- Podržava 16x full screen anti-aliasing
- DVI, TV out, HDMI
- HDCP podrška
- Procesor: G92 na 612MHz
- Memorija: 512 MB DDR3 na 1.8GHz
- Shader clock: 1.5 GHz
- Puna podrška za DirectX 10
- Podrška za pixel shader 4.0
- Podrška za SLI režim rada
- Podržava 16x full screen anti-aliasing
- DVI, TV out
- HDCP podrška
- Interfejs: PCI-E 2.0
Grafike
PowerColor u ponudi ima više verzija modela 4870, a do nas je došao onaj sa sufiksom PCS+, što znači Professional Cooling System. PowerColor je standardno rešenje hlađenja zamenio posebnim hladnjakom koji obezbeđuje da temperatura bude i do 10 stepeni niža od default vrednosti, uz fabrički overklok procesora i memorije. Umesto hladnjaka koji pokriva celu površinu kartice, instaliran je poveći aluminijumski hladnjak sa dve heat pipe cevi i nešto većim ventilatorom od standardnog, dok su memorijski čipovi pokriveni posebnim hladnjacima. Dizajn kartice je ostao dual slot, kao i sve ostale karakteristike referentne 4870 grafike, podrška za CrossFireX, Dual DVI video konektori, 2x PCIe 6-pinska dodatna napajanja.
Svi oni koji zahtevaju maksimalne performanse grafičkog podsistema sasvim sigurno dobro znaju najmoćnije AMD/ATI rešenje. Dva najbrža procesora povezana CrossFire tehnologijom sa po 1GB memorije bi u najkraćim crtama opisali 4870X2. Gigabyte kartica spada u referentne modele, dakle izgleda potpuno identično ostalim 4870X2 modelima koje smo već testirali, uz naravno drugačiju, Gigabyte nalepnicu na hladnjaku. Ova kartica je povećih dimenzija i zahteva dosta prostora u kućištu i nešto snažnije napajanje (ima dodatne 6 i 8-pinske konektore za napajanje). Od svih testiranih, ova kartica je bila i najbučnija, ali se i najviše grejala. Uprkos tome, performanse su ipak takve da će svi oni koji planiraju da je kupe sasvim sigurno zažmuriti na jedno oko kada je u pitanju grejanje i buka.
Sledeća kartica je MSI N9600GT Hybrid Freezer model, dakle još jedna "specijalna" verzija dobro poznate 9600GT kartice. Sa povećim aluminijumskim hladnjakom, bakarnim aluminijumskim heat pipe cevima prečnika 6mm i velikim ventilatorom, kartica je dual slot dizajna koji omogućava efikasnije hlađenje. Hybrid Freezer hlađenje znači da postoji praktično dva režima rada, pasivni kada kartica ne radi svojim punim kapacitetom (surfovanje ili rad u Office aplikacijama) i aktivni kada se ventilator uključuje (pri pokratanju igre). Ono što je interesantno je da se za sve vreme testiranja ventilator ni jednom nije uključio, što najbolje govori koliko je efikasno hlađenje. Dodatno, takt procesora i memorije (koje ima 1GB) su fabrički overklokovani.
Asus Matrix verzija 9800GT kartica ima par vrlo interesantnih izmena u odnosu na regularnu verziju. Prvo, tu je nešto drugačiji sistem hlađenja, sa velikim hladnjakom koji pokriva najveći deo površine kartice, ali i poluotvorenim prednjim krajem oko ventilatora. U zavisnosti od opterećenja procesora, hlađenje radi u pasivnom ili aktivnom modu, sa isključenim ili uključenim ventilatorom. Asus Hybrid Engine, Auto Phase Switch, Advanced Dynamic GPU loading Detection i iTracker tehnologije daju maksimalnu fleksibilnost u radu odnosno maksimalnu uštedu energija i odnos performansi i buke. iTracker pruža vrlo jednostavan način da overklokujete ovu inače fabrički overklokovanu karticu. Ova kartica ima još par dodataka što je izdvaja, a to su integrisani HDMI konektor, ali i digitalni audio priključak, uz standardne DVI i TV-Out.
Rezime
Zaključak koji se nameće je da ove kartice donose veoma dobre performanse u svojim respektivnim kategorijama, po ceni koja nije mnogo veća od standardnih verzija kartica. Dodatno, napredni sistemi hlađenja PowerColor, MSI i Asus modela znače da možete očekivati osetno bolje hlađenje i manju buku u radu. Iako jedina koristi referentni dizajn, Gigabyte HD4870X2 nudi izuzetne performanse koje su rezervisane za one koji ti mogu sebi da priušte.
Conclusion
These cards provided very good performances in their respective categories at standard card versions. Additionally, advanced PowerColor cooling system of MSI and Asus models means you can expect significantly better cooling performances and less noise but only in case you could afford it.
Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartice ponašaju u ostalim testovima.
0 comments:
Постави коментар