уторак, 30. децембар 2008.

Zalman donosi Socket 1366 podršku za nekoliko kulera

Zalman je ponudio LGA 1366 klip za CNPS9700/9500 kulere. Južnokorejski Zalman na taj način preko ZM-CS4A klipove obezbeđuje podršku za Intel Core i7 platformu kada se radi o popularnim kulerima. Dimenzije čeličnog klipa iznose 103 x 103 x 30 milimetara. Podržava CNPS9700 LED/CNPS9700 NT/CNPS9500(A) LED/CNPS9500 AT/CNPS9500 AM2 kulere i omogućava priključenje na Socket LGA 1366 podnožje. ZM-CS4A klip se može naći po ceni od oko 5 evra.


Mushkin najavio DDR2 memorije za pozlaćenim konektorima

Mushkin je predstavio "pozlaćene" memorijske module. Ovaj proizvođač je u sklopu XP serije najavio nove module sa pozlaćenim konektorima. Ove memorije ne poseduju hladnjake. Radi se o DDR2 modulima kapaciteta 2 GB. Oni poseduju osmoslojne PCB-ove i rade na 800 MHz sa 4-4-4-12 latencijama i pri 2 do 2,1 V. Njihova kodna oznaka je 996580X2. Kit se očekuje u prodaji od januara. Cena nije poznata, ali Mushkin najavljuje da će biti "atraktivna".


Cooler Master V8

Ovaj hladnjak poznatog proizvođača ima oznaku V8 zbog čak 8 heat pipe cevi. Ostatak čine čak četiri odvojena aluminijumska hladnjaka i sjajan 120mm ventilator promenljivog broja obrtaja. Performanse hlađenja kao i nivo buke koju stvara ga smeštaju među najefikasnije modele na tržištu.

Imamo priliku da vidimo sledeću generaciju Cooler Master hladnjaka, a počećemo sa modelom V8. Ovaj hladnjak je namenjen entuzijastima i naprednijim korisnicima, što je jasno već na prvi pogled. Kako je univerzalnog dizajna, odgovaraće bilo kom AMD ili Intel sistemu, a ono što je bitno za sve koji planiraju da sastave konfiguraciju sa novim Intel Core i7 procesorima je da se dodatak za Socket 1366 postoji, ali se kupuje odvojeno. Nadamo se da će već u nekoj sledećoj seriji ovih hladnjaka on doći u pakovanju kako ne bi predstavljao dodatan trošak.

Cooler Master V8 sa bočnih strana

Ključne karakteristike

  • Vrhunski kvalitet izrade
  • Dizajn sa 4 odvojena aluminijumska hladnjaka i 8 bakarnih heat pipe cevi
  • Univerzalni dizajn omogućava kompatibilnost sa svim Intel i AMD socketima
  • Sjajne performanse hlađenja
  • 120mm ventilator promenljivog broja obrtaja obezbeđuje vrlo tih rad

Utisak kvare

  • Adapter za Intel LGA 1366 podnožje se mora posebno kupiti

Specifikacija

Cooler Master V8
  • Podnožje: Intel LGA775, LGA 1366 (adapter se kupuje posebno), AMD AM2, AM2+, 940
  • Dimenzije: 120x128x161.1 mm
  • Materijal: 8 bakarnih heat pipe cevi (6mm prečnika) i baza, aluminijumski hladnjak
  • Ventilator: 120x120x25 mm (PWM + VR kontrola obrtaja), Rifle Bearing, 69.69CFM, 800 - 1800RPM pri 17-21dBA
  • Težina: 865g

Cooler Master V8

Sa dimenzijama od 120x128x161.1 mm i težinom od 865g, ovaj kuler definitivno ne spada u kompaktne modele, čak naprotiv. Ovo kažemo pošto treba voditi računa kod kupovine o tome da li će bez problema stati na ploču i u kućište pošto zaista zahteva dosta prostora zbog dizajna koji smešta poveći 120mm ventilator u samu sredinu. Oznaka V8 nije slučajna pošto postoji čak 8 bakarnih heat pipe cevi prečnika 6mm (dakle nešto širih od proseka). Osnova hladnjaka je napravljena takođe od bakra, dok su rebra aluminijumska. Odmah da prokomenterišemo dizajn, postoje ukupno četiri dela hladnjaka odnosno četiri zasebna hladnjaka, po dva sa svake strane. Spoljni hladnjaci su zarotirani tako da su rebra unutrašnjih i spoljašnjih hladnjaka okrenuta pod uglom od 90 stepeni. Možda će biti malo jednostavnije da kažemo da su hladnjaci sa unutrašnje strane postavljeni tako da su im rebra u horizontali, dok su rebra spoljašnjih hladnjaka vetikalna.

Cooler Master V8 sa bočne i donje strane

Heat pipe cevi su raspoređene tako da svaki spoljni hladnjak ima po dve heat pipe cevi, dok oni unutrašnji dele preostale četiri. Ovakav raspored obezbeđuje maksimalnu disipaciju toplote, a o efikasnosti najbolje govori podatak da je hladnjak sertifikovan za rad sa procesorima deklarisanim na 180W. Za montažu procesora je potrebno izvaditi matičnu ploču iz kućišta pošto procedura, bez obzira na socket, zahteva montažu metalne pločice sa poleđine ploče. Iako je ova metoda možda malo kompleksna, ipak je rezultat maksimalno stabilan i fiksiran hladnjak, što nije za potcenjivanje (pogotovo ako se imaju u vidu dimenzije). Ventilator koji se nalazi u sredini je prečnika 120mm, od crne plastike i sa crvenim diodama, i izgleda vrlo atraktivno kada se uključi. Broj obrtaja varira od 800 do 1800 RPM uz maksimalno 21dBA, a kontrola može biti ili automatska pomoću PWM kontrolera (ventilator ima PWM 4-pinski interfejs) ili pomoću VR potenciometra za kontrolu obrtaja koji se montira sa zadnje strane kućišta u slobodan slot.

Rezime

Prvo ćemo prokomentarisati buku ovog hladnjaka, na 800 obrtaja u minuti, ventilator se praktično ne čuje, odnosno ukoliko imate neki drugi ventilator u kućištu definitivno ćete teško moći da izdvojite zvuk modela V8. Na maksimalnih 1800 obtaja u minuti, zvuk je glasniji ali sasvim podnošljiv i definitivno niži od proseka hladnjaka ove kategorije. Po pitanju performansi hlađenja, V8 zaslužuje samo pohvale. Na minimalnom ali i maksimalnom broju obrtaja, V8 se plasira među najbolje dostupne hladnjake pri čemu su i dalje prilično slabije čuje od većine konkurencije.

Conclusion

For starters, we shall comment on this cooler noise at 800rpm. The fan is almost inaudible so if you don’t have some other fan in your casing you will not be able to set aside sound of V8 model. At maximum 1800 rpm, the sound is getting louder but it is bearable and definitive lower than with average fans of this category. When we talk about performances and cooling, V8 deserves all the praise. At minimal and maximal number of revolution, V8 is one of the best coolers there is with low noise level.

HP LaserJet P1006

Vrlo jednostavan štampač za prosečne korisnike. Povoljne cene i veoma dobrog kvaliteta štampe, P1006 je izuzetno lak za korišćenje. Dovoljno brz za većinu potreba, ovaj štampač je odlično rešenje za kućnu upotrebu ali i manje kancelarije.

Videćemo još jedan LaserJet štampač kompanije HP, ovoga puta je to jedan od najjeftinijih HP laserskih štampača, P1006. U odnosu na skuplje modele, jedino je promenjena brzina štampe, pa oni kojima to nije najbitnija karakteristika (odmah da kažemo da ovaj štampač nije spor, samo je sporiji od skupljih modela) mogu odlično da prođu sa ovim dosta povoljnim modelom. U odnosu na konkurenciju, P1006 nije najjeftiniji laser, ali ima odličan kvalitet štampe, a na kraju krajeva, ipak je u pitanju HP koji ima dosta verne kupce.

HP LaserJet P1006

Ključne karakteristike

  • Veoma povoljna cena
  • Odličan kvalitet štampe
  • Jednostavan za instalaciju

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

HP LaserJet P1006
  • Brzina: do 17 strane u minuti A4, prva strana za 8.5 sekundi
  • Rezolucija: 600 x 600 dpi (1200DPI efektivno)
  • Procesor: 266 MHz
  • Memorija: 8MB (nije proširivo)
  • Interfejs: Hi-Speed USB port
  • Operativni sisitemi: Windows i MacOS
  • Ulazni kapacitet: 1 kaseta za 160 listova i jedna za pojedinačno ubacivanje papira za 10 listova
  • Izlazni kapacitet: 50 listova
  • Dimenzije: 347x224x194 mm
  • Težina: 4.7 Kg
  • Kapacitet tonera: 1500 strana sa 5% pokrivenosti

HP LaserJet P1006

LaserJet P1006 je dosta kompaktan štampač koji neće zauzimati puno prostora na stolu. Napravljen je od plastike prosečnog kvaliteta tamno sive i bele boje. Nama se lično to više dopada od štampača koji su kompletno beli, ako ništa drugo, sporije će se prljati. Sa prednje strane stoji poklopac koji ima ulogu ulazne fioke kapaciteta 150 listova, iznad koje se nalazi i jedan tray za ubacivanje papira veće debljine (kao što su koverte) koji može primiti 10 listova. Kontrole su svedene na minimum, sa jednim Power tasterom sa prednje strane i Cancel tasterom sa dve statusne diode sa gornje strane. Podešavanja se obavljaju sa računara, posredstvom drajvera. Zanimljivo je da uz sam štampač ne dolazi uputstvo u papirnom obliku, već samo u elektronskom na priloženom disku. Sa gornje strane štampača se nalazi i plastični držač koji služi da prihvati odštampane listove (do 50 komada).

HP LaserJet P1006 sa bočnih strana, konektor

Do tonera se dolazi jednostavno, podizanjem celog gornjeg dela, a kapacitet standardnog tonera je 1500 stranica prosečne pokrivenosti od 5%. Sa procesorom koji radi na 266MHz i 8MB memorije (ne može se proširiti), štampač je u stanju da izađe na kraj i sa ozbiljnijim zadacima. Kao podatak o mesečnom obimu štampe, HP preporučuje da to bude od 250 do 1500 listova, dok se kao maksimum navodi brojka od 5000. Što se brzine tiče, za prvu stranicu treba oko 8.5 sekundi, dok se deklarisana brzina 17 stranica u minuti, što je prilično blizu realnog stanja. Ovaj štampač ima rezoluciju od 600x600 DPI, a softverski se može podići i na 1200DPI, što je rešeno na nivou drajvera. Kvalitet štampe je dosta dobar, a tekst oštar i čitljiv do veličine fonta 6. Štampanje grafike i slika ima solidne rezultate, sasvim dobre za kućnu ili kancelarijsku upotrebnu.

Rezime

Sa veoma popularnom cenom, LaserJet P1006 je dobar izbor za sve one kojima treba pouzdan i kvalitetan štampač a koji ne planiraju neki veći obim štampe. Ovde primarno mislimo na kućne korisnike, đake i studente i manjie kancelarije. Kvalitet štampe potpuno opravdava cenu, i za taj novac se ne treba puno razmišljati.

Conclusion

With affordable price, this LaserJet P1006 is good choice for everyone who needs reliable and high quality printer that could provide average printing scope. In generally, we think on home users, students, and small office users. Printing quality justifies the price, and nobody should think twice at this price.

Preporučena cena (uključujući 18% PDV, decembar 2008.): 90€

недеља, 28. децембар 2008.

Nvidia savetuje - kupite naše nove ispravne čipove umesto starih rizičnih

Nvidia ima rešenje za probleme sa kojima se suočavaju njihovi partneri sa notebook tržišta, a koji imaju veze sa njihovim grafičkim čipovima GeForce 8M serije. Rešenje je - kupiti nove čipove kompanije Nvidia. Ta firma je poslala preporuku svojim OEM/ODM partnerima da kupuju njihove nove čipove koji nemaju problema sa supstratima. Naravno, ovo rešenje se može posmatrati dvojako, imajući u vidu da neće pomoći korisnicima koji su već iskusili probleme. Novi GPU nosi oznaku NB8E-SET, i predstavlja NB8E-SE sa novim supstratima, koje proizvodi Hitachi. NB8E-SE se koristi kod GeForce 8700M GT, GeForce 8800M GS i GeForce 9650M GS grafičkih čipova. NB8E-SET (G84-751) radi na 625 MHz kada je u pitanju jezgro, poseduje 128-bitni memorijski interfejs i GDDR2 i GDDR3 memoriju koja radi na 800 MHz.

Open Source uspeh duguje Microsoftu


Uspeh open source softvera je trenutno podstaknut njegovom brzom komercijalizacijom a ne jednostavno njegovoj privlačnosti kada su u pitanju programeri koji ga koriste i izrađuju, ukazuju najnoviji izveštaji.

Autori studije iz kompanije Saugtuck Technology koja nosi nazive Power, Speed and Assimilation: Open Source Changes the Industry and Industry Changes Open Source idu toliko daleko da sugerišu da su velike IT kompanije kao što su Microsoft i IBM bile te koje su open source softveru dale najjači podsticaj.

Posledica je to što je open source trenutno manje vezan za projekte koje vode programeri a više za proizvode koji su pod komercijalnom kontrolom specifičnih kompanija. Sa sigurnošću se može reći da je open source softver ono što niko nije mislio da će biti, navodi Saugatuck-ov direktor i koautor izveštaja Bruce Guptill.

Brza i široka komercijalizacija open source-a je ubrzala njegovo usvajanje i promenila u značajnoj meri sve ono što je većina IT direktora i i zvaničnika softverske industrije ikada predviđala ili očekivala. Saugatuck tvrdi da je uspeh open source-a načinio neophodnim da se promeni način na koji se njegovo širenje meri, obzirom da se open source sada više orjentiše komercijlanom razvoju.

Realnost današnjice je da većina open source softvera dolazi iz pažljivo struktuiranih i dobro upravljanih razvojnih zajednica koje su pre svega načinjene od strane proizvođača softvera. Neki od najuticajnijih proizvođača softvera kada je u pitanju open source su isti veliki brendovi od kojih kupujemo kritična rešenja za poslovne korisnike: IBM, Microsoft, Oracle, SAP, Sun i drugi, navode autori studije.

Ove kompanije, uključujući najveću tvrđavu vlasničkog softvera Microsoft su ključni faktori koji su pomogli da open source softver uđe u mainstream poslovanje što može da bude ironično nekima ali isto tako je savršeno logično ukoliko se posmatraju uzorčno posledične veze.

Microsoft i drugi su morali da integrišu određene elemente open source-a u svoja okruženja jer je tržište bilo to koje je takav potez od njih zahtevalo.Ovaj izveštaj koji se može preuzeti sa sajta kompanije Saugatuck je izrađen nakon što su sakupljeni podaci od širokog opsega izvora uključujući proizvođače, IT administratore kao i organizacije koje se bave razvojem softvera.

Kompanija je kreirala brojne izveštaje vezane za open source u poslednje vreme uključujući izveštaj nazvan Open Source Software: The Next Disruptive It Influence tokom prošle godine koji sugeriše da je uticaj ovakvog softvera često manje očigledan nego kada su u pitanju njegovi ekvivalenti zatvorenog koda.

Zaseban izveštaj sa kraja 2006 godine predviđa da će polovina preduzeća koristiti Linux za pokretanje osnovnih aplikacija do 2011. Ovo predviđanje bi moglo da pomogne razumevanju uspeha open source softvera u dostizanju mainstream statusa kakav uživa danas.

Corsair Dominator GT memorija

I dok industrija klizi u narednu godinu nakon predstavljanja Nehalem platforme, mnogi proizvođači DRAM-a su počeli proces prerađivanja svojih trenutnih triple channel memorijskih oprema. Od unapređenja u dizajnu raspršivača toplote pa do optimzacije niže latencije, jedno je zajedničko za sve proizvođače – želja da kupci budu zadovoljni performansama. Kompanija Corsair je pripremila novu memorijsku opremu namenjenu entuzijastima nazvanu Dominator GT TR3X6G2000C7GT koja je u u suštini GDDR3 memorija koja radi na 2000MHz i pri naponu od 1.65v sa timingstom od 7-8-7-20. Ono što je interesantno je da ova memorija obezbeđuje propusni opseg od neverovatnih 35GB/s.

петак, 26. децембар 2008.

Intel ipak ne brani ulaz Nvidije na low-cost tržište

Nove informacije iz kompanije Intel govore da ovaj proizvođač ipak neće zabraniti korišćenje Atom procesora uz čipsetove drugih kompanija. Prve informacije su govorile da će Intel zabraniti korišćenje Atom procesora sa bilo čime osim njegovim 945 čipsetom, sa ciljem da zaustavi konkurenciju u startu (Nvidia i njen GeForce 9400) i spreči da Nvidia uđe na netbook tržište. Ipak, neimenovani portparol kompanije Intel je rekao da "ne postoji ništa što bi sprečavalo vendore da koriste druge platforme, demantujući glasine da će Ion platforma postati "zabranjena". Ipak, zvaničnih informacija još uvek nema. Za očekivati je da će se do CES 2009 sajma sve raščistiti.


Gembird SPK810PB


Dosta povoljni zvučnici jednostavnog dizajna i solidnog kvaliteta izrade. Ukupna snaga je svega 17W, pa iako za tu snagu zvuče dosta glasno, kada se pojača do kraja zvuk se osetno deformiše. Jedna od pozitivnih stvari je i daljinski upravljač koji je kablom povezan na subwoofer.

Posle par solidnih modela 2.1 zvučnika u drvenim kutijama, pogledaćemo i jedan par standardnih plastičnih i nešto povoljnijih zvučnika kompanije Gembird. Ovakvi zvučnici su namenjeni manje zahtevnim korisnicima koji ne žele puno da investiraju u nove, a ipak bi voleli da pobegnu od onih najjeftinijih 2.0 desktop modela. Iako definitivno neće oduševiti audiofile, njima i nisu namenjeni pa to i ne treba tako posmatrati. Ima dosta kupaca vrlo ograničenog budžeta kojima ovakvi zvučnici mogu dobro doći.

Gembird SPK810PB

Ključne karakteristike

  • Solidan kvalitet izrade
  • Žičani daljinski upravljač
  • Dosta povoljna cena

Utisak kvare

  • Samo 17W snage
  • Zvuk se primetno deformiše pri najvećem pojačanju

Specifikacija

Gembird SPK810PB
  • Sistem: 2.1
  • Snaga: 17W (subwoofer 9W, sateliti po 4W)
  • Konektori: 3.5mm audio

Gembird SPK810PB

Kao i svi 2.1 sistemi zvučnika, i Gembird SPK810PB se sastoji od dva satelita i subwoofera. Subwoofer je crne boje sa zaštitnom crnom mrežicom i srebrnom vertikalnom maskom, srednje je veličine i napravljen je od plastike solidnog kvaliteta. Sa zadnje strane se nalazi otvor za vazduh, kabl za napajanje, konektor za satelite i konektor za izvor zvuka koji je postavljen na produžni kabl. Sigurno ste primetili da nema nikakvih kontrola, a trik je u tome da su one postavljene na žičani daljinski upravljač koji se nalazi između subwoofera i ulaznog 3.5mm konektora. Ovo je svakako daleko praktičnije nego da se svaki čas morate saginjati da bi mogli da podesite jačinu zvuka. Na daljincu se pored potenciometra nalazi i prekidač za uključivanje i isključivanje kao i statusna LED lampica.

Gembird SPK810PB subwoofer

Sateliti su napravljeni od glossy sjajne plastike i dosta su veliki za svoje 2" drajvere. Subwoofer koristi bas zvučnik prečnika 4" i snage 9W, dok su sateliti deklarisani na po 4W snage. Povezivanje je krajnje jednostavno pošto je potrebno smo priključiti zvučnike i izvor zvuka i teško da neko može pogrešiti. Za samo 17W ukupne snage, ovi zvučnici sviraju prilično glasno, ali se zvuk izobličava na najvećem pojačanju. Generalno gledano, subwoofer i sateliti imaju dosta dobar odnos snage, ali je zvuk pomalo prigušen i stiče se utisak da se srednji tonovi pomalo gube.

Rezime

Svega 17W snage u startu eliminiše ove zvučnike ukoliko tražite model koji će moći da posluži za neku žurku. Sa druge strane, ukoliko vam glasan zvuk nije toliko bitan, a budžet ograničen, ovi zvučnici bi mogli biti dobar kandidat. Opet, moramo konstatovati da za isti novac postoji dosta drugih zvučnika koje bi trebalo poslušati pre donošenja konačne odluke.

Conclusion

If you’re looking for speakers that will serve you to give a party you’d better bypass these because they have 17W power only. On the other hand, if you don’t care for loud sound and you have limited budget, these speakers are the best solution for you. Once more, we need to say there are many other great speakers you should take into consideration before you made up your mind.

Preporučena cena (uključujući 18% PDV, decembar 2008.): 25€

Planovi za brzopunjive baterije


Toshiba ima velike planove kada je u pitanju proizvodnja novog tipa Li-Ion-skih baterija koje se mogu napuniti do kapaciteta od 90% za nekoliko minuta i koje su visoko otporne na kratke spojeve. Super Charge Ion Battery (SCIB) je Li-Ion-ska baterija koja je bazirana na tehnologiji razvijenoj od strane same kompanije i namenjena je industirjskoj i primeni u električnim vozilima i laptop računarima. Proizvodnja ove baterije koja je u procesu razvoja već nekoliko godina je već počela za industrijsko tržište u relativno malim količinama od 150.000 ćelija mesečno, a Toshiba planira da u skorije vreme ovu broju drastično uveća na nekoliko desetina miliona mesečno.

среда, 24. децембар 2008.

3D miš vrlo isplativo rešenje za one koji se bave dizajnom!?

Technology Assessment Group (TAG), nezavisna firma koja se bavi konsaltingom i procenom produktivnosti određenih proizvoda, je sprovela istraživanje u vezi sa uticajem koji korišćenje 3D miša ima na produktivnost i isplativost CAD inženjera. Kompanija 3D Connexion ima puno razloga za zadovoljstvo nakon ove analize, pošto je zaključak da ovi uređaji doprinose po više osnova. Istraživanje korisničkih interfejsa sprovedeno od strane kompanija General Electric i IBM, kao i Univerziteta u Torontu govori o značajnom povećanju produktivnosti nakon integracije 6-degree-of-freedom (6DoF) urešaja u kompleksnim 3D aplikacijama. Istraživanje TGA-a je pokazalo da više od 84% onih koji se bave dizajnom u CAD aplikacijama prijavljuju značajna unapređenja u svojoj sposobnosti, deteklciji problema, kao i kvalitetniji rad prilikom korišćenja 3D miša. Prosečno povećanje produktivnosti se kreće oko 21%. Ono što je za firme vrlo interesantno jeste što je period povratka uloženog novca u investiciju u proseku manji od mesec dana. Naravno, u uslovima poslovanja koji važe u zapadnim zemljama.


Asus predstavio zvučni sistem za iPod

Asus je predstavio novi sistem zvučnika za iPod koji podržavaju internet radio. Novi zvučnici nose oznaku AIR3 High Definition. Poseduju HDSS (High Definition Sound Standard) setifikat i ETL (Embedded Transmission Line) modul. Asus obećava da kvalitet zvuka "ispunjava prohteve audiofila". AIR3 je kompatibilan sa svim iPod uređajima (osim iPod Shuffle-a) i u stanju je da puni bateriju plejera. Moguće je izbacivati sliku sa plejera na televizor ili LCD monitor putem priključenih S-Video ili kompozitnih video kablova. Podržane su UPnP aplikacije poput Windows Media Player 11 programa, zahvaljujući čemu je moguće strimovanje sadržaja sa PC računara na putem bežične konekcije ili preko Ethernet porta. Težina iznosi 3,5 kilograma, a dimenzije 408 x 170 x 170 milimetara.


Olympus SP-565 Ultra Zoom


Veoma kompaktan Ultra Zoom aparat sa 20x optičkim zumom, prilično dobrim kvalitetom snimljenih fotografija i sasvim solidnom cenom. Korisnici koji ne žele da investiraju u neki DSLR i razmišljaju puno o objektivima, a žele da imaju Ultra Zoom objektiv bi definitivno trebali da pogledaju ovaj Olympus model.

Olympus SP-565 Ultra Zoom je nešto jeftinija verzija modela 570 UZ, smešten u malo manje kućište napravljeno od plastike, manjim ekranom iste rezolucije i sa dosta opcija svog starijeg brata. Ono što je međutim ostalo isto je 20x objektiv i TruePic III procesor za obradu slike, što znači da se mogu očekivati prilično slične performanse. Ovaj aparat je primarno namenjen početnicima i naprednim amaterima koji traže ultra zum model, a po onome što smo videli, ipak će se više dopasti onima koji ne vole mnogo vremena da provedu u podešavanju raznih opcija, već da upale aparat i zabeleže neki dragocen trenutak.

Olympus SP-565 UZ sa prednje i bočnih strana

Ključne karakteristike

  • Dosta kompaktne dimenzije za 20x Ultra Zoom aparat
  • Odlična autonomija
  • Prilično dobar kvalitet slike
  • Odlična optika za ovu cenu

Utisak kvare

  • Primećen shutter lag
  • Pri slabijem osvetljenju, autofokus ume da pogreši

Specifikacija

Olympus SP-565 UZ
  • Rezolucija: 10 megapiksela, 1/2.33" senzor (3648 x 2736 piksela)
  • Objektiv: ISO 64-6400 (5MP rezolucija), Optički zum 20x, f/2.8-4.5 (35mm film ekvivalent: 26-520mm)
  • Memorija: xD, MiroSD
  • Baterije: 4x AA baterije
  • Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz
  • Ekran: 2.5" LCD (230.000 px)
  • Video: 640x480 @ 30fps
  • Procesor: TruePic III

Olympus SP-565 UZ

Sa dimenzijama od svega 116x83.3x80.8 mm i težinom od 373g (bez baterija i kartice), SP-565 UZ deluje prilično kompaktno za jedan 20x ultra zum model, kada mu je objektiv uvučen. Poklopac objektiva nije previše kvalitetan, ali se kanapčićem može vezati za telo aparata, što je dosta korisno. Prvo što uočavamo je da ovaj model nema eksterni konektor za blic, već samo ugrađeni. Sa pozitivne strane, kada se otvori, dosta je odaljen od tela aparata i neće se desiti da ga zakloni objektiv. Odeljak za baterije se nalazi sa donje strane, u rukohvatu, a za napajanje se koriste četiri baterije AA veličine. Četiri dopunjive baterije većeg kapaciteta (2500mAh) će obezbediti blizu 600 fotografija, što je veoma impresivna brojka. Nije nam se dopao plastični navoj za stativ, ali su zato poklopci pregrade za memorijske kartice i mini USB i A/V konektore veoma kvalitetni i deluju dosta robustno.

Olympus SP-565 UZ sa bočnih strana

Iako prilično dobro leži u ruci, sigurno je da bi bilo mnogo bolje da je rukohvat malo veći pošto se aparat malo teže može držati jednom rukom kada je objektiv potpuno izbačen. Detalji aparata su napravljeni od metala, kao što je zum prsten i glavni Mode Dial, što daje veoma pozitivan utisak kvaliteta celog aparata. Sa zadnje strane aparata se nalazi 2.5" LCD ekran rezolucije 230.000 piksela koji je dosta dobar, ali na njemu ostaju otisci prstiju dok je po suncu prosečno čitljiv, dakle u rangu onoga što se obično i sreće na digitalnim aparatima. Pored četvorosmernog funkcijskog tastera, postoje i dodatnih šest tastera. Meni je dosta dobar i brz, sa relativno intuitivnim opcijama, mada smo i primetili da su neke od opcija pomalo zavučene (na primer podešavanje opcija za AF). Ovo je međutim nešto što teško da može zasmetati manje iskusnim korisnicima kojima je ovaj model i namenjen.

Olympus SP-565 UZ kontrole

U radu, SP-565 UZ se pokazao solidno brzo, od trenutka pritiska Power tastera do spremnosti za rad protekne ispod 2s što je za Ultra Zoom model odlično vreme. Ono što nam se nije previše dopalo je shutter lag koji iznosi pola sekunde. Aparat pred snimanja u JPG formatu podržava i RAW, a vreme snimanja svake fotografije iznosi oko 2.5s za JPG i oko 5s za RAW slike. Zum radi vrlo brzo, ali bi kontrole mogle biti za nijansu preciznije, pošto se lako može desiti da se preskoči željena daljina. Aparat podržava ISO osetljivost od 64 pa čak do 6400 u kom slučaju obara rezoluciju slike na 5MP. Kao što se i očekuje, iznad ISO 400 šum postaje dosta primetan i tada će biti malo teže odštampati ih u većem formatu. Slike su generalno dosta dobrog kvaliteta, ali smo primetili da aparat u uslovima slabije vidljivosti ume da "omaši" autofokus. Manuelni fokus je moguć, ali na žalost ne preko prstena ono objektiva već pomoću tastera sa zadnje strane, što iskusnijim korisnicima sigurno neće biti previše interesantno.

Rezime

Aparat ima sasvim dovoljno opcija da se će i oni iskusniji imati šta da rade, pa tako na primer ima čak 6 AF režima: Spot AF, Face Detection AF, Full-Time AF, Selective AF, Target AF i Predictive AF. Kod Ultra Zoom aparata je stabilizacija slike bitna stvar, a SP-565 UZ ima Dual Shakeproof CCD-shift i high ISO stabilizaciju, što se pokazalo kao sasvim dovoljno. Pomenućemo da postoje dva Macro režima, običan i Super Macro (fokus na 1cm), a Face Detect prepoznaje do 16 lica u kadru. U kontinualnom modu slikanja, dostiže brzinu od 13.5fps-a, ali se rezolucija slike automatski spušta na 3MP. Zanimljivo je recimo da postoji i Bird Shooting Mode koji kombinuje odgovarajući AF režim sa kratkom ekspozicijom. Što se videa tiče, podržana je rezolucija od 640x480 piksela u 30fps-a, ali maksimalna veličina fajla je 2GB, bez obzira na kapacitet kartice. Podržane su inače xD kartice ali uz odgovarajući adapter i MicroSD. U toku snimanja, radi samo digitalni zum, što je bilo i očekivano. Ukupno gledano, SP-565 UZ donosi odlične performanse po pitanju brzine i kvaliteta fotografija u svojoj klasi, uz cenu koja će odgovarati prosečnom džepu.

Conclusion

This device offers numerous options so the most advanced users will be pleased too. It provides 6 AF modes: Spot AF, Face Detection AF, Full-Time AF, Selective AF, Target AF, and Predictive AF. With Ultra Zoom image stabilization is the most crucial thing and SP-565 UZ has Dual Shakeproof CCD-shift and High ISO stabilization. We need to mention there are two Macro modes, regular one and Super Macro (1cm focus), and Face Detect recognize up to 16 faces in a frame. In continual mode of taking pictures, it develops 13.5fps speed but picture resolution is automatically getting down to 3MP. It is very interesting to say Bird Shooting Mode is available too, which combine appropriate AF mode with short exposition. When it’s about videos, 640x480 resolution is supported with 30 fps but maximum file size is 2GB regardless to card capacity. xD cards are supported too but you need appropriate adapter and MicroSD. Only digital zoom is active during recording and that is not strange at all. Overall, SP-565 UZ brings good performances when it’s about speed and quality of pictures in its own class with the price that will be suitable for every pocket.

Canon PowerShot A2000 IS


Novi model čuvene Canon PowerShot A serije. Iako po kvalitetu izrade nije baš opravdao očekivanja, fotorafije su takve da smo spremni da mu to oprostimo. Ovo je model za početnike koji nisu ranije imali digitalni aprat, i kao takav će sigurno imati dosta fanova.

Canon PowerShot A serija je sigurno jako dobro poznata svima koji su uplovili u vode digitalne fotografije pošto je velika verovatnoća da su u nekom trenutku i koristili neki od A modela. Nova generacija ovih aparata je tu sa modelima A1000 i A2000, a mi smo se opredelili da počnemo sa onim boljim, A2000. Ovaj aparat je predviđen za početnike, odnosno one koji nemaju puno iskustva u digitalnoj fotografiji. Primetne su mnoge razlike u odnosu na prethodnu seriju, od dizajna i kvaliteta izrade do opcija, međutim ono što je i najbitnije, a to je kvalitet fotografija, je ostao u u rangu onoga na šta smo navikli kod A serije.

Canon PowerShot A2000 IS sa prednje strane

Ključne karakteristike

  • Veoma dobar kvalitet snimljenih fotografija
  • Automatska podešavanja pogodna za početnike
  • Dosta dobra brzina rada
  • Dve AA baterije obezbđuju do 500 snimaka

Utisak kvare

  • Kvalitet izrade nije na nivou prethodne A serije
  • Ekran je nešto užih uglova vidljivosti i slabije čitljiv po suncu
  • Cena bi mogla biti i niža

Specifikacija

Canon PowerShot A2000 IS
  • Rezolucija: 10 megapiksela, 1/2.3" senzor (3648x2736 piksela)
  • Objektiv: ISO 80-1600, Optički zum 6x, f/3.2-5.9 (35mm film ekvivalent: 36-216mm)
  • Memorija: SD/SDHC Memory Card, MultiMediaCard, MMC Plus Card, HC MMC Plus Card
  • Baterije: 2x AA baterije
  • Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz
  • Ekran: 3" LCD (230.000 px)
  • Video: 640x480 @ 30fps
  • Procesor: DIGIC III

Canon PowerShot A2000 IS

Prvi utisak je da je A2000 potpuno drugačiji od modela A serije prethodne generacije. Glavne izmene su nešto kompaktnije dimenzije, tanja plastika i generalno osećaj nešto lošije izrade. Ovo nam se i nije baš previše dopalo na prvi pogled, pogotovo što aparat ne uliva onoliko poverenja i ne deluje toliko robustno. Da se ne shvati pogrešno, A2000 nije toliko lošeg kvaliteta, ali nije ni ono što smo očekivali za A seriju. Zagledajući dalje, primećujemo da nema optičkog tražila, koje je moralo da otpadne da napravi mesta za poveći 3" LCD ekran. Dalje, prethodni modeli A serije su imali ograničene mogućnosti manuelnog podešavanja dok je A2000 postao više okrenut automatskim podešavanjima, tako da će napredniji amateri verovatno biti nezadovoljni onim što on nudi. Postoje Program, Auto, Favorite, Video i 5 scena na samom točkiću kao i još dodatnih 11 predefinisanih podešavanja u Scenery meniju (SCN).

Canon PowerShot A2000 IS sa prednje i bočnih strana

Gledano sa gornje strane, vidimo da je desni kraj aparata nešto širi, što je urađeno da bi se lakše držao desnom rukom, mada ne verujemo da će mnogo ljudi koristiti ovaj model samo jednom rukom. Sa gornje strane se nalaze kontrole u vidu malog Power tastera, okidača sa zum prstenom i glavnog Mode točkića. Još jedna zamerka ide na račun Mode točkića koji je plastičan i deluje nekako neubedljivo pošto ga je pomalo i teško okrenuti palcem. Ostatak kontrola se nalazi sa zadnje strane, pored ekrana, a ni ovi tasteri nas nisu baš previše oduševili svojim kvalitetom. Sa desne bočne strane se nalazi i plastični poklopac koji skriva mini USB i A/V konektore, dok je poklopac odeljka za baterije sa donje strane. Za napajanje, aparat traži dve AA baterije, a ukoliko investirate u neke kvalitetne dopunjive, možete očekivati do 500 snimaka. Objektiv ima 6x optički zum, a postoji i optička stabilizacija slike koja će ublažiti posledice koje mogu nastati kada se aparat zatrese dok slika.

Canon PowerShot A2000 IS kontrole, ekran i otvor za baterije

Da ne bude da samo kritikujemo, red je reći i nešto lepo. Prvo što se primećuje po paljenju je da je aparat praktično za 1.5s spreman za slikanje, što je dobro vreme imajući u vidu da on ima 6x optički objektiv koji mora ceo da se izvuče iz kućišta. I brzina slikanja je sasvim solidna, čak i u kontinualnom modu, mada smo primetili da između snimaka aparat ne radi ponovni autofokus. Ekran je solidan, ali i nešto užih uglova gledanja i malo slabije čitljiv po suncu, ali velike dijagonale i dobre rezolucije. Kvalitet fotografija je odličan u praktično svim segmentima, slike su vrlo oštre i lepih boja bez primećenih nepravilnosti, a ono što nam se posebno dopalo je da šum na osetljivosti od ISO 200 i 400 nije preveliki, a čak su i slike na ISO 800 dobre za štampu doduše u manjoj rezoluciji.

Rezime

Utisci za A2000 su dosta pomešani. Činjenica jeste da nije toliko kvalitetno izrađen kao prethodni modeli A serije, no stoji i činjenica da su slike i više nego dobre. Za aparat rezolucije 10MP sa 6x optičkim zumom i pristojnim setom funkcija, A2000 nije loš izbor, pogotovo za amatere kojima je to možda prvi aparat. Oni koji su već imali neki digitalni aparat osnovne kategorije verovatno neće biti toliko zainteresovani. Cena ovog aparata bi definitivno mogla biti niža, pošto u tom cenovnom rangu ima dosta drugih aparata koji nude vrlo slične performanse.

Conclusion

Impressions on A2000 are mixed up. Build quality isn’t like with other models of A series but pictures it provides are very good. For 10MP device with 6x optical zoom and decent set of functions, A2000 isn’t bad choice at all, especially for the amateurs if that will be their first device. Other users shall not be interested in this device. Price of this device could be much lower because there are many devices in that scope of prices providing similar performances.

Preporučena cena (uključujući 18% PDV, decembar 2008.): 220€