Iz Electronic Arts-a nam stiže informacija da su dva njihova naslova nažalost odložena. Prvi je Battlefield Heroes, koji je trebao da izađe tokom tekućeg leta, ali će po novim informacijama izaći kasnije tokom godine. Drugi je Tiberium, koji je pomeren za sledeću godinu, konkretnije za fiskalnu 2009. godinu koja počinje u aprilu sledeće godine i završava se u martu 2010.
четвртак, 31. јул 2008.
Tom Clancy's HAWX odložen
Borbena igra u kojoj upravljate avionima Tom Clancy's HAWX je takođe odložen. Iako su ranije bili sigurni da će igra biti gotova do kraja tekuće godine, u tome izgleda ipak neće uspeti, i igra će se ipak naći u prodaji tek sledeće godine.
Posted by Notorious at 11:09 0 comments
Samsung Costume drajv koncept za osobe lepšeg pola
Samsung Costume koncept hard diska pre svega teži da zadovolji estetske prohteve lepšeg pola. Uređaj koji će se uskoro naći u serijskoj proizvodnji će nositi oznaku Joongoo Lee's Costume (po dizajneru koji je kreirao kućište). Radi se o eksternom hard disku, koji će se bazirati na 2.5-inčnim uređajima, i koji je stilizovan tako da ne odudara mnogo od kutija za šminku i sličnih potrepština lepšeg pola. Uređaji će posedovati USB 2.0 interfejs. Samsung nije naveo kada bi se uređaji mogli iz koncepta pretočiti u realnost.
Posted by Notorious at 11:08 0 comments
Tri GeForce 9800 GT karte stižu iz Leadtek-a
Leadtek je predstavio tri GeForce 9800 GT grafičke karte. Svi novi proizvodi dolaze pod Winfast brendom i nude 512MB GDDR3 memorije. WinFast PX9800 GT, PX9800 GT (S-Fanpipe) i PX9800 GT Extreme takođe dele karakteristike kao što su dual-DVI, 112 stream procesora, DirectX 10, SLI i PCI-Express 2.0 podrška.
Sve tri karte dolaze sa single-slot hlađenjem, pri čemu je kuler kod S-Fanpipe modela nešto veći u odnosu na ostale. GPU PX9800 GT i PX9800 GT (S-Fanpipe) karti radi na 600 MHz, šejderi na 1500 MHz i memorija na 1800 MHz (referentni taktovi). Extreme verzija ima iste taktove memorije i šejder procesora, ali je GPU klokovan na 680 MHz. WinFast PX9800 GT se na evropskom tržištu može naći za nešto manje od 120 evra. Druge dve karte će postati dostupne naknadno.
Posted by Notorious at 11:06 0 comments
Sparkle najavio pasivno hlađeni 9800 GT
Sparkle je najavio pasivno hlađeni 9800 GT. Novi model poseduje 512 MB GDDR3 memorije, baš kao i velika većina ostalih modela. Karta poseduje 112 stream procesora, kuler koji zauzima dva slota, sa četiri heatpipe-a, velikim brojem rebaraca i hladnjacima na memorijskim čipovima. Radni taktovi su referentni - 600, 1500 i 1800 MHz za GPU, šejder procesore i memoriju, respektivno. Nije najavljeno koliko će ovakav 9800 GT koštati u maloprodaji.
Posted by Notorious at 11:05 0 comments
Problematični notebook računari
Posted by Notorious at 11:05 0 comments
Corsair TX750W
Corsair napajanja imaju veoma dobru reputaciju kao napajanja izuzetnog kvaliteta i dovoljno snažna da se izbore za zahtevima aktuelnih i veoma energetski zahtevnih komponenti. Napajanje koje ćemo videti je kapaciteta 750W, i dovoljno je moćno za najzahtevnije SLI ili CrossFire sisteme sa više grafičkih kartica. Sertifikat 80Plus govori da efikasnost ne pada ispod 80% bez obzira na opterećenje. Ono što smo videli je da ovo napajanje može da "povuče" mnogo više od 750W ako je potrebno, kao i da drži stabilan napon u svim okolnostima.
Ključne karakteristike
- Izuzetno kvalitetna konstrukcija
- 80Plus sertifikat
- SLI ili CrossFire podrška (napajanje ima 4 konektora za grafiku)
Utisak kvare
- Napajanje nije modularnog tipa
Specifikacija
Corsair TX750W- Kompatibilnost: ATX 2.2/2.01
- Snaga: 750W
- Prekidač za napajanje: Ima
- Ulazni napon: 90-264V
- PFC: aktivni 0.99
- Ventilator: 140mm sa automatskom regulacijom broja obrtaja, dBA
- Radna temperatura: 0-40C
- Dimenzije: 150 x 150 x 86mm
- Priključci: 20+4-pin EATX, 1 x 8-pin 12V CPU, 4x PEG 6-pin, 10x 4-pin Molex, 2x Floppy, 8x SATA
- Zaštita: Over Current/Voltage/Power Protection, Under Voltage Protection, and Short Circuit Protection
- Efikasnost: 80%
Corsair TX750W
Napajanje je dimenzija 149.8x86.3x160 mm i crne je boje u mat završnoj obradi. Oznake su narandžaste boje i odmah vidimo da ovaj model ima po deklaraciji "samo" jednu 12V granu. Trik je u tome što je ta grana deklarisana na 60A, što je se u praksi ne razlikuje mnogo od napajana koja imaju dve, tri ili četiri 12V grana koje su mnogo manje amperaže. Ovaj model nije modularan, odnosno svi kablovi su fiksni. Dužina kablova je dovoljna da bez problema dohvati komponente i u tower kućištu. Od konektora, pomenućemo samo da ima četiri konektora za grafiku, a u pitanju su konektori sa 8 pina, odnosno preciznije 6+2 pina, pa vam neće trebati adapter bez obzira kakvo napajanje traži grafička kartica. Sa četiri konektora, moguće je napraviti bilo kakav SLI ili CrossFire konfiguraciju. Svi kablovi su obloženi i zaštićeni, a zanimljivo je da zaštitni omotač počinje tek van napajanja, pa se mogu videti žice koje izlaze iz napajanja.
Napajanje ima jedan veliki 140mm ventilator koji je promenljivog broja obrtaja koji je deklarisan od 20 do 45 dBA u zavisnosti od opterećenja (sve do 450W opterećenja će raditi vrlo tiho). Implementirane su over current/voltage/power protection, under voltage protection, and short circuit protection zaštite, a napajanje ima aktivni PFC korektivni faktor (0.99) i 80Plus sertifikat. U praksi, ovo znači da će napajanje pružiti maksimalnu stabilnost sistemu uz efikasnost koja neće zavisiti od opterećenja napajanja. Iako je deklarisano na 750W, ovo napajanje može da povuče oko 900W i to bez muke, i to ne na trenutke već kontinualno. Činjenica je da ovo napajanje nismo ozbiljno namučili ni posle torture sa najmoćnijim grafikama i quad core procesorom, a napajanje je davalo vrlo ujednačen i stabilan signal.
Rezime
Ovo napajanje zaslužuje preporuku pošto se pokazalo izuzetno dobro, obezbeđujući savršenu stabilnost i pri većim oprerećenjima. Dovoljno je moćno za sisteme sa dve ili više grafičkih kartica, što je i najbolji pokazatelj koliko toga može izdržati. Deklacija na 750W je prilično konzervativna pošto smo videli da je u stanju da isporuči dosta više energije. Jedina zamerka bi se mogla odnositi na to što nije modularnog tipa, to jest svi kablovi stoje fiksirani, no to je više stvar kozmetike nego ozbiljna mana.
Testirani proizvod je uzorak.
Posted by Notorious at 11:04 0 comments
Asus P5QL-E
Intel P43 Express čipset je skoro brat blizanac mnogo poznatijeg P45. Razlike se odnose na to što P45 ima dva PCIe x16 slota dok P43 ima samo jedan, a da bi se još malo distancirali, P43 ne podržava (zvanično) procesore sa FSB-om od 1600MHz. U suštini, svi oni koji ne jure CrossFire konfiguraciju i nemaju nameru da kupe najnoviji Intel procesor će biti i više nego zadovoljni onim što ovaj čipset, a samim tim i Asus P5QL-E ima da pruži.
Ključne karakteristike
- Intel P43 čipset podržava Intel procesore do 1333MHz FSB-a i DDR2 memoriju do 1066MHz
- Odličan kvalitet izrade i veoma kvalitetne ugrađene komponente
- EPU čip kontroliše rad ključnih komponenti sistema i donosi uštedu energije
- Express Gate opcija
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
Asus P5QL-E- Format ploče: ATX
- Čipset: Intel P43 Northbridge (MCH) i ICH10R Southbridge
- Procesor: LGA775 socket za Intel Core2 Quad / Core2 Extreme / Core2 Duo / Pentium Extreme / Pentium D / Pentium 4 procesore,kompatibilan sa Intel 05B/05A/06 procesorom, podržava Intel procesore sledeće generacije 45nm multi-core (FSB 1333*/1066/800MHz)
- Memorija: 4x DIMM, max. 16GB, Dual Channel DDR2 1066/800/667 MHz
- Kontroleri: 6x SATA (RAID 0, 1, 5 i 10), 1x IDE i 1x eSATA
- Slotovi: 1x PCIe x16 (PCIe 2.0 u x16 x8 konfiguraciji), 2x PCIe x1, 3x PCI
- Zvuk: Realtek ALC1200 8-channel HD Audio CODEC
- Dodatno: Gigabit LAN, 12 USB portova (6 portova pozadi i 6 preko konektora na ploči), 2x FireWire port, optički i koaksijalni S/PDIF konektor, 2x PS/2
Asus P5QL-E
Ploča je veoma kvalitetne konstrukcije, a upotrebljene su i maksimalno kvalitene komponente kao što su aluminijumski solid kondenzatori proizvedeni u Japanu. Napajanja procesora prolazi 8-fazni sistem filtracije napona, što obezbeđuje izuzetno stabilan rad, što će biti verovatno najbitnije korisnicima koji planiraju da se oprobaju u overkloku. Kao poseban dodatak, ploča ima i poseban EPU čip koji kontroliše rad procesora, memorije, čipseta, hard diskova, grafičke kartice i sistemskih ventilatora. Ovo sve radi potpuno automatski, bez potrebe da se bilo šta podešava, a cilj je da omogući stabilan rad uz maksimalnu uštedu energije.
Pomenimo još par zanimljivih stvari, a jedna od njih je i Express Gate koji je u stvari mini verzija Linuxa integrisana na ploči, koju možete učitati za par sekundi i dobiti pristup Internetu, za surfovanje, proveru email-a, chatovanje i slično, a bez potrebe da se podiže oprerativni sistem. Ono što je najinteresantnije je to što ovo sve radi i bez hard diska. Raspored komponenti na ploči je prilično dobar pošto su svi konektori raspoređeni na ivicu ploče tako da neće smetati kablovi iznad ploče. Oko procesora ima sasvim dovoljno prostora za veće kulere, mada ne verujemo da će se mnogo kupaca ove ploče odlučiti da menja box kuler koji se dobije uz procesor.
Sistem hlađenja je potpuno pasivan, sa bakarnim hladnjacima koji su sasvim dovoljni da efikasno ohlade ovu matičnu ploču. Sa zadnje strane ploče, nalazi se 6 USB konektora (još 6 je dostupno preko konektora na samoj ploči), jedan eSATA (uz 6 SATA konektora na ploči), LAN i FireWire priključak, konektori zvučne kartice (standardni i koaksijalni i optički S/PDIF) i dva PS/2 konektora, za miš i tastaturu. BIOS koji koristi ploča je standardan ali će pružiti šansu i onima koji hoće da overklokuju komponente sistema. Opcija za oveklok nema puno, pošto ovo i nije ploča koja je tome namenjena, ali sasvim dovoljno da se neke osnovne stvari pokušaju.
Rezime
Mislimo da će ova ploča odgovarati korisnicima koji sastavljaju prosečnu konfiguraciju, bez želje za nekim egzotičnijim stvarima kao što je CrossFire sistem sa više grafičkih kartica. Ova ploča će pružiti pouzdan i stabilan rad, što je najvećem broju korisnika i najbitnije.
Posted by Notorious at 11:03 0 comments
среда, 30. јул 2008.
Kako naplatiti Google AdSense cek?
U poslednje vreme, praktično od momenta od kada AdSense servis i zvanično podržava hrvatski jezik, sve je više domaćih kreatora i vlasnika sajtova koji su pristupili ovom programu za plasman reklamnih poruka. Uspeh nakon pristupanja ovom programu naravno nije zagarantovan i zavisi od velikog broja faktora, ali ponajviše zavisi od posećenosti konkretne Web lokacije.
Ovako izgleda Google AdSense ček
Za domaće Web privrednike "slatke muke" nastaju kada im pristigne Google AdSense ček. Gde unovčiti ovaj ček, sa najmanje muke, bez čekanja i po mogućstvu, sa najmanjom bankarskom provizijom?
Na domaćem delu Weba, možete naići na često kontradiktorna iskustva i konfuzna objašnjenja, pa tako imate ES forume koji se bave ovom tematikom na koje je čak i izdvojena tema o naplati Google AdSense čekova, ali umesto odgovora zbog "mora šuma" teško da ćete pronaći odgovor.
Zato, evo kratkog uputstva kako postupiti po dobijanju Google AdSense čeka koji glasi na donosioca:
- Odete do bilo koje filijale Bance Intesa (možete otići i kod drugih banaka, ali ova je proverena) i raspitate se ko od službenika radi unovčavanje strani čekova
- Službenik će vas obavestiti da ukoliko je ček validan i spravan, može da se naplati odmah uz uobičajenu bankarsku proviziju od najmanje 250 dinara ili 1,5% transfera. Znači nema čekanja, potvrda i mesečnog inkasiranja, već je sve odmah naplativo.
- Da bi ste mogli da napltite ček, kod istog službenika morate otvoriti račun za neoročene devizne uloge. Ovo je potpuno besplatno i cela procedura traje par minuta, nakon čega dobijate karticu ovog svojevrsnog deviznog računa s kojom možete da dižete položeni novac u dinarima ili devizama u bilo kojoj ekspozituri Bance Intesa.
- Po priloženom čeku, izvrši se prenos sredstava na vaš novi račun uz proviziju koja za nekih 500 $ iznosi vrlo podnošljivih 300 dinara.
- Ovim se završili ceo "posao", preostaje vam samo da odete do prvog šaltera-blagajne ove banke i možete da podignete vaša mukom zarađena Internet sredstva ;)
Posted by Notorious at 09:56 1 comments
Ubuntu na Atom računarima
Posted by Notorious at 08:50 0 comments
Online budućnost Microsofta
Posted by Notorious at 08:50 0 comments
Kina najveća internet nacija
Posted by Notorious at 08:50 0 comments
TechniSat SkyStar2 USB
Ako tragate za eksternim TV tjunerom koji je sposoban da procesira signal obične, analogne televizije ali i DVB signal satelitske televizije, TechniSat može biti odlično rešenje. Kompanija TechniSat je prilično poznata po širokoj paleti uređaja za dekodiranje različitih televizijskih signala, kako tjunera za računare, tako i standalone tjuner, dekodera i slično. Ovaj uređaj je u suštini vrlo jednostavan način da dovedete satelitsku sliku na ekran računara.
Ključne karakteristike
- Izuzetno jednostavna instalacija
- Vrlo dobar prijem i prikaz slike, i satelitskog i običnog programa
Utisak kvare
- Postoji samo jedan priključak, dakle može se pratiti ili satelitska ili zemaljska televizija u jednom trenutku
- Ipak visoka cena
Specifikacija
TechniSat SkyStar2 USB- Interfejs: USB
- Signal: TV i DVB
- Napajanje: eksterno
- Softver: DVBViewer TE software
TechniSat SkyStar2 USB
SkyStar2 USB je, spolja gledano, veličine standardnog TV tjunera. Prilično je jednostavnog dizajna, sa otvorima za ventilaciju kao jedinim elementima koji se vide. U pakovanju dolazi malo plastično postolje pošto može stajati i uspravno. Daljinski nije baš mali, i potpuno podseća na daljinske upravljače za televizor. Tasteri su dosta mekani, a ima ih dovoljno da neće biti puno potrebe da se mnogo bavite samim softverom. Na samom tjuneru nema nikakvog tastera za paljenje, već je potrebno samo priključiti eksterno napajanje i povezati ga USB kablom sa računarom.
Po instalaciji drajvera (bez ikakvih problema ćete instalirati ovaj tjuner pod Vista operativnim sistemom), možete pokrenuti program za praćenje TV programa. Za običnu televiziju, podržani su svi standardni PAL, SECAM i NTSC formati, a osetljivost tjunera je odlična i nismo imali nikakvih problema sa pronalaženjem kanala. Za satelitski program, koristi se odličan DVBViewer koji pruža sve napredne mogućnosti na koje smo navikli i kod standardnih PCI verzija TV tjunera. Pored standardnog snimanja programa, tu je i TimeShift mogućnost odloženog gledanja kada se program koji gledate uživo na pritisak jednog tastera pauzira i nastavlja da snima u pozadini, pa opet na pritisak tastera možete nastaviti sa gledanjem tamo gde ste stali.
Rezime
SkyStar2 USB ima standardan spisak opcija, ali moramo da priznamo da ima par stvari koje su nam zafalile. To su video ulazi koji su jedan od najbitnijih stvari kod većine TV tjunera, odnosno mogućnost da bilo koji video signal digitalizujete. Uprkos tome, sigurno je da postoje korisnici koji samo žele da gledaju običnu i satelitsku televiziju na računaru, te za njih nema prepreka za kupovinu.
Preporučena cena (uključujući 18% PDV, jul 2008.): 120€
Posted by Notorious at 08:49 0 comments
MSI ER710X-207EU
Vreme je za još jedan desktop replacement laptop kompanije MSI, ER710X-207EU. Ovaj model donosi odlične performanse ali i dimenzije koje neće dozvoliti da ga često nosite sa sobom. Sa ekranom dijagonale 17", vrlo verovatno je da će se najviše koristiti u kući ili na poslu, i to kao osnovni a ne dodatni računar. Ono što je posebno bitno je cena koja u ovom slučaju nije previše visoka odnosno odgovara u potpunosti i sigurno da oteževa donošenje konačne odluke kod kupovine laptopa.
Ključne karakteristike
- Solidan kvalitet izrade
- Prilično dobre performanse
- Prosečna autonomija
- Odličan veliki ekran dijagonale 17"
- Integrisana Web kamera, čitač memorijskih kartica
- WiFi i Bluetooth
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
MSI ER710X-207EU- Ekran: 17" TFT WXGA ACV (Amazing Crystal Vision) 1440x900
- Procesor: AMD Turion64 X2 TK-55 (1.8GHz, FSB 800MHz, 512KB L2)
- Ram memorija: 2GB DDR2 667
- Grafika: ATI Radeon X1270
- Hard disk: 160GB SATA 5400rpm
- Optički uređaj: DVD Super Multi
- Komunikacija : WiFi (802.11 b/g), Bluetooth
- Portovi : Headphone-out, Mic-in, Line-in, 3 USB ports, DVI, HDMI, GLAN, Modem, PCMCIA slot
- Dimenzije: 395 x 278 x 26.5-34.9 mm
- Težina: 3.3 Kg
- Baterija: 6-ćelijska Li-Ion, 5200mAh
- Dodatno: Čitač kartica 4-u-1 (SD/MMC/MS/MS Pro)
MSI ER710X-207EU
Laptop je pozamašnih dimenzija (395 x 278 x 26.5-34.9 mm) što može da zahvali 17" ekranu. Zanimljivo je međutim to da je težina svega 3.3Kg što jeste više od težine prosečnog 15.4" laptopa, ali ne onoliko koliko bi se na prvi pogled reklo. Po pitanju težine, ovaj model spada u lakše 17" modele i to je vrlo pozitivna stvar. Kvalitet izrade je solidan a upotrebljena plastika prosečnog kvaliteta koji ipak ume malo da zacvili ako se jače pritisne na nekim mestima. Sva plastika je mat završne obrade i crne boje i ne verujemo da će laptop privući mnogo pažnje. Tastatura je zahvaljujući dimenzijama laptopa u punoj veličini sa numeričkim delom ali i sa dosta uzanim kursorskim tasterima. Tasteri su plitkog hoda i dosta tihi, a tastatura se samo minimalno ugiba i to tek na dosta jak pritisak. Dodatni tasteri su smešteni odmah iznad tastature i ima ih sedam i to uključujući onaj za paljenje koji svetli plavom bojom. Od ostalih šest tastera, jedan se može programirati po želji.
Ispod tastature se nalazi touchpad čiji odnos stranica odgovara odnosu stranica monitora i prilično je dobrog kvaliteta. Podržan je i vertikalni skrol na touchpadu, što je uvek vrlo korisna opcija. Tasteri ispod touchpada su malo tvrđi i za nijansu bučniji nego što nam se svidelo. Ovaj laptop dolazi sa dva integrisana zvučnika koji su postavljeni iznad tastature sa leve i desne strane. Oni su dosta dobrog kvaliteta i jačine od po 1.5W snage i zvuče odlično za potrebe slušanja tiše muzike i svakodnevnog rada. Sistemske diode su raspoređene iznad i ispod tastature na samu ivicu laptopa i ima ih ukupno sedam i prikazuju najbitnije funkcije računara. Ekran je odličnog prikaza, uniformnog osvetljenja i vrlo oštre i lepe slike. Odziv je dosta dobar i sigurno je da će kupci ovog modela uživati u gledanju filmova. Uglovi gledanja nas nisu previše oduševili, ali nisu ništa lošiji od proseka i za većinu potreba će biti i više nego dobri.
Raspored konektora je standardan i sa prednje strane se nalaze tri audio konektora, za slušalice, mikrofon i audio-in, čitač kartica za četiri formata memorijskih kartica (SD/MMC/MS/MS Pro) i FireWire konektor. Sa desne strane se nalazi PCMCIA slot za proširenje, USB konektor, D-Sub i HDMI video priključci i otvor za hlađenje. Pozadi su LAN i modem kao i konektor za napajanje, a sa leve strane su smešteni optički uređaj i dodatna dva USB porta. U suštini je raspored prilično dobar, a jedino bi audio konektore pomerili na bočnu stranicu kada bi mogli da biramo. Iznad ekrana se nalazi i integrisana Web kamera rezolucije 1.3MP, koja sa integrisanim mikrofonom doprinosi da ovaj model bude odličan izbor i za one koji vole da pričaju preko Interneta koristeći neke od messanger programa.
Osnova laptopa je odlični AMD Turion64 X2 TK-55 procesor koji radi na 1.8GHz i ima dovoljno snage za sve aktuelne programe i multimediju. Instalirano je 2GB ram memorije, a moguće je proširiti do maksimalno 4GB. Ostatak konfiguracije čine integrisana ATI Radeon X1270 grafička kartica koja je deo ATI RS690 čipseta i SATA hard disk od 160GB. Za komunikaciju su pored modema i LAN adaptera zaduženi i Bluetooth i WiFi b/g moduli što znači da su pokrivene praktično sve mogućnosti. Laptop se isporučuje bez operativnog sistema tako da kupac može odabrati koji želi, a u slučaju da je to Windows XP, treba znati i da se bez većih problema mogu naći odgovarajući drajveri. Ako se odlučite za Vista operativni sistem, preporučujemo da dodate još 1GB memorije pošto je ovaj sistem prilično zahtevan.
Rezime
U radu, laptop se pokazao vrlo dobro, dovoljno brzo uz neznatno zagrevanje. Autonomija je solidna za 17" laptop i iznosi oko 1h20min pod punim opterećenjem i oko 2h40min u mirovanju. Kada se sve sabere i oduzme, mislimo da ovaj model vredi uloženog novca. Ako tražite laptop koji nećete često nositi sa sobom i za koji vam nije bitno da ima dobru autonomiju, već veličinu ekrana, ovo može biti vrlo dobar izbor.
Preporučena cena (uključujući 8% PDV, jul 2008.): 659€
Posted by Notorious at 08:49 0 comments