Uz predstavljanje dve nove kartice, Gainward Bliss 9800 GX2 i Asus EN9800GTX TOP, rešili smo da ih uporedimo sa nekim već testiranim, Asus EN9800GX2 TOP i Gigabyte 9800 GTX. Na samom kraju, kao šlag na tortu, spojili smo trenutno najbržu dostupnu grafiku (Asus EN9800GX2 TOP) i moćni Quad Core Intel QX9650 procesor. Samo da podsetimo da u referentnoj konfiguraciji u kojoj testiramo sve grafičke kartice koristimo AMD Athlon 64 X2 5000+ procesor. Hteli smo da proverimo koliko će promena procesora uticati na rezultate.
Ključne karakteristike
- Obe kartice koriste moćne G92 procesore
- Odlično rešeno hlađenje, dual slot dizajn oba modela
- Izuzetne performanse, svake kartice u svojoj kategoriji
Utisak kvare
- Pomalo visoka cena Gainward modela
Specifikacija
Gainward Bliss 9800 GX2- Procesor: 2x G92 na 600MHz
- Memorija: 1 GB DDR3 na 2GHz (256bitna magistrala)
- Shader clock: 1.5GHz
- Puna podrška za DirectX 10
- Podrška za pixel shader 4.0
- Podrška za SLI režim rada
- Podržava 16x full screen anti-aliasing
- DVI, TV out, HDMI
- HDCP podrška
- Interfejs: PCI-E 2.0
- Procesor: G92 na 775MHz
- Memorija: 512 GB DDR3 na 2.35GHz (256bitna magistrala)
- Shader clock: 1.84 GHz
- Puna podrška za DirectX 10
- Podrška za pixel shader 4.0
- Podrška za SLI režim rada
- Podržava 16x full screen anti-aliasing
- DVI, TV out
- HDCP podrška
- Interfejs: PCI-E 2.0
Gainward Bliss 9800 GX2
Gaiward Bliss 9800 GX2 kartica predstavlja standardnu verziju 9800GX2 serije NVIDIA kartica. Kažemo standardnu zato što je u pitanju identičan dizajn kartice i taktovi procesora i memorije kao na referentnoj kartici i na modelima ostalih proizvođača koje smo videli do sada. Da još jednom podsetimo da je u pitanju grafička kartica sa dva G92 procesora koja rade u SLI modu, svaki adresira po 512MB brze DDR3 memorije što znači da je kartica ukupno opremljena sa 1GB memorije. Dizajn je dual slot, što znači da je kartica široka koliko i dve obične, a kako je pune dužine, treba voditi računa da može da stane u kućište bez problema. Iako ovaj dual slot dizajn zauzima dosta mesta, hlađenje je odlično pošto se sav vreo vazduh izbacuje van kućišta.
Cela kartica je inače oklopljena masivnim crnim hladnjakom, i jedino što je razlikuje od ostalih kartica ove serije je Gainward nalepnica sa prepoznatljivim licem. Procesori rade na 600MHz (Stream procesori na 1.5GHz), dok je memorija setovana na 2GHz. Kartica na sebi ima dva konektora za napajanje, 6-pinski i 8-pinski, i oba moraju biti povezana da bi se kartica uopšte i probudila. Pored SLI konektora (da, moguće je spojiti dva ovakva monstruma), sa zadnje strane se nalaze i dva DVI konektora ali i HDMI izlaz. O 9800GX2 karticama je već dosta rečeno, a u pitanju su u ovom trenutku šampioni brzine. Iako ni ATI 3870X2 nije daleko, ipak se pokazalo da NVIDIA prednjači, i nema dileme da će AMD/ATI imati pune ruke posla da uhvati korak sa večitim rivalom.
Asus EN9800GTX TOP
NVIDIA 98000GTX spada u višu srednju klasu grafičkih kartica, a u pitanju je inkarnacija već proverenog G92 procesora. Kako je u pitanju TOP verzija, znači da je fabrički overklokovana i da treba očekivati, po proizvođaču i do 12%, bolje rezultate od standardne GTX verzije. Procesor je podešen da radi na taktu od 755MHz (default je 675MHz), Stram procesori rade na 1.84GHz (Default 1.688GHz) a memorija koje ima 512MB (postoji i verzija sa 1GB) radi na 2.35GHz u odnosu na standardnih 2.2GHz. Pri svemu ovome, dizajn kartice je ostao isti kao kod obične GTX verzije, što samo govori koliko je dobro projektovana.
Kartica dolazi u dual slot pakovanju, sa minimalno promenjenim dizajnom velikog hladnjaka koji pokriva praktično celu površinu kartice. Ventilator je malo zakošen ka štampanoj ploči, što po navodima proizvođača poboljšava performanse hlađenja. Iako je hlađenje vrlo dobro, ventiulator je i malo bučniji od proseka, a kartica ume itekako dobro da se zagreje. Za napajanje, potrebno je obezbediti dva PCIe 6-pinska konektora, a kartica na sebi ima i dva SLI konektora. Ovo znači da je moguće tri ovakve kartice povezati u Triple SLI režim. Sa zadnje strane kartice se nalaze i dva DVI konektora i jedan TV-out konektor.
Rezime
Kada se pogledaju grafici, jedino što možemo je da konstatujemo koliko puno znači imati moćan procesor, kako i to da su performanse najbržih grafičkih kartica znatno ograničene procesorima. Razlika između "običnih" i overklokovanih verzija ima i definitivno je samo pitanje novca kada je u pitanju odluka koju treba kupiti.
0 comments:
Постави коментар