Ozzie navodi da su ovi alati kreirani da hostuju Microsoft-ove servise kao što je MSN, Xbox Live i Office Online. U teoriji, ukoliko je Azure dovoljno robustan za ove servise, on će biti više nego dobar za Microsoft-ove partnere i klijente. Windows Azure, koji je ranije nosio naziv „Red Dog“ sličan je Amazon-ovoj Web Services platformi ali je prilagođena servisima koje nudi kompanija Microsoft. Skladišne ponude se uglavnom poklapaju a one obezbeđuju načine za skladištenje manjih količina podataka (slično S3), „tables“ (slično SimpleDB) i nizova (slično SQS) u cloud računarstvu.
Računarski resursi zvuče kao blago ograničena forma Amazon-ovog EC2. Za sada cena nije poznata ali sigurno je da će biti zasnovana na modelu potrošnje te da bi na osnovu toga trebalo da bude veoma blizu Amazon-ovoj ponudi. Za sada još uvek nije jasno kako će računarski servisi uopšte raditi ali je najverovatnije da će programeri obezbediti Windows Server 2008 primere.
Ovi računarski servisi su predstavljeni u vidu stepenastog formata. U prvom izdanju obuhvatiće IIS7, .NET 3.5 kao i mogućnost rukovanja aplikacijama. Kasnije će programeri sigurno biti okupirani mogućnošću razvoja aplikacija kojima se ne upravlja. Platforma obezbeđuje veoma dobre administrativne alate za razvoj i upravljanje servisima.
Visual Studio integracija je veoma dobra, kao što se i može očekivati od Microsoft-a kada je u pitanju ovakva vrsta implementacije. Postoje šabloni za nekoliko cloud baziranih aplikacija a „objavljivanje“ aplikacija za Microsoft hosting okruženje je veoma jednostavno. Na veliki broj načina čini se da je Windows Azure odličan način da se uzme najbolje od Amazon-ovih i Google-ovih „cloud“ ponuda.
Očigledno je da Microsoft pokušava da obezbedi nivoe fleksibilnosti koje nudi Amazon kao i Web bazirane alate upravljanja kakve nudi Google AppEngine. Alati za upravljanje su već tradicionalno slaba tačka Amazon-a, a kompanija Microsoft će na ovaj način na naglasi da je veoma svesna te činjenice. Nažalost, Windows orijentisana priroda proizvoda ozbiljno ugrožava načine korišćenja servisa.
Moćni alati upravljanja su fantastični i oni predstavljaju najjaču karakteristiku na osnovu koje bi dalje trebalo da se gradi budućnost Microsoft-a na ovom polju. Microsoft je za sada imao odličnu saradnju sa postojećim Windows programerima ali i dalje ostaje mnogo toga što ova kompanija treba da uradi da bi dostigla kredibilitet Amazon-a ali i da bi preuzela jedan udeo na ovom tržištu.
Нема коментара:
Постави коментар