Posle inicijalnog predstavljanja procesora Phenom, kompanija AMD se suočila sa ne baš tako pozitivnim periodom koji nije bio ni malo blagonaklon novom procesoru. Na stranu to što brzinski nije mogao da mnogo zasmeta Intel-ovim 4-jezgarnim rešenjima, relativno brzo je otkrivena i boljka novog procesora, u vidu sada već zloglasno poznatog TLB (Translation Look-aside Buffer) erratum-a. U pitanju je greška na nivou arhitekture (nešto kao bug u programima) koji dovodi do nestabilnosti sistema. Iako ovakve greške nisu ništa novo ni strašno (a definitivno daleko od katastrofalnog, kako se u prvi trenutak to činilo), i javljaju se kako kod AMD-a, tako i kod Intel-a (koji, razume se, o tome ne priča puno), novi Phenom i TLB je dočekan na nož, pa je AMD brže-bolje izdao "zakrpu" na nivou BIOS-a koja rešava problem. Dobro je poznato da "Što je brzo, to je kuso" i sva ta brzina je dovela do toga da ispravka jeste radila, ali po cenu performansi koje su bile znantno oborene.
Dovoljno vremena je prošlo da se vlasnici novih Phenom-a posle inicijalnog, i tada opravdanog šoka, počešaju po glavi i konstatuju da posle par meseci rada nisu primetili nikakve probleme iako nisu primenili BIOS zakrpu. Ovo je upravo i poenta, odnosno to da će se retko (i to baš retko) doći u situaciju koja bi izazvala TLB grešku. No, šteta je već učinjena, a kao posledicu imamo novi stepping B3 Phenom porodice procesora (inicijalno je to bio B2) i modele koji se nazivaju 9x50 (za razliku od prvih 9x00 modela). TLB i druge (koje nisu zaslužile posebno ime) greške su ispravljene na nivou čipa, dok su sve ostale specifikacije ostale identične. U svakom slučaju, procesori B2 stepinga idu u penziju, odnosno prestaju da se proizvode i u potpunosti ih zamenjuju ovi novi, po istoj ceni. Nomenklatura je takva, da neće doći do zabune kod kupaca. Mi smo za potrebe testa dobili "običan" 9750 i 9850 Black Edition koji je otključanog CPU/FSB množioca, odnosno spreman za maksimalni overklok.
Ključne karakteristike
- Inovativna arhitektura, još uvek jedini pravi 4-jezgarni procesor
- Integrisan memorijski kontroler
- Ispravljena TLB greška
- Cene iste kao prethodna generacija Phenom-a
- 9850 Black Edition ima otključan množilac za bolji overklok
Utisak kvare
- Performanse definitivno ne prevazilaze konkurenciju
- Procesori se dosta greju
Specifikacija
AMD Phenom 9750 X4- Takt: 2.4GHz
- L1 Cache: 4x (64kB + 64kB)
- L2 Cache: 4x 512kB
- L3 Cache: 2MB deljeno
- Hyper Transport and Northbridge Frequency: 1.8GHz (3.6MT/s)
- TDP: 125 W
- Podnožje: AM2, AM2+ i AM3
- Takt: 2.5GHz
- L1 Cache: 4x (64kB + 64kB)
- L2 Cache: 4x 512kB
- L3 Cache: 2MB deljeno
- Hyper Transport and Northbridge Frequency: 2GHz (4MT/s)
- TDP: 125 W
- Podnožje: AM2, AM2+ i AM3
AMD Phenom 9750 X4 i 9850 X4 BE
Kao i prethodni modeli, i 9750 i 9850 su napravljeni u 65nm proizvodnom procesu, i imaju toplotnu disipaciju od 125W, što nije ni malo mala cifra. U pakovanju, oba procesora dolaze sa box kulerima koji sasvim dobro hlade, i pri tome su dosta tihi. Kako je brži, model 9850 BE ipak predviđen za overklok, pretpostavljamo da će vlasnici već obezbediti neki ozbiljniji kuler, pošto će se, overklokovan, ovaj procesor prilično lepo grejati. Potrošnja energije i zagrevanje procesora je nešto na šta treba obratiti pažnju, kako zbog stabilnosti sistema, tako i zbog podrške od stane proizvođača matičnih ploča. Iako vrlo često piše da ploča podržava AM2+ procesore, ipak treba malo bolje potražiti i proveriti kako stvari stoje.
Da još jednom samo protrčimo kroz specifikaciju. Procesori imaju 4x128kB L1 Cache memorije, i to svako jezgro po 64kb za podatke i instrukcije, 512kB po jezgru L2 Cache memorije i ukupno 2MB L3 memorije koju koriste sva 4 jezgra. Jedine razlike između dva procesora koja smo imali na testu su brzina, 9750 radi na 2.4 GHz a 9850 na 2.5GHz, i HT i Northbridge frekvencije koje kod prvog procesora iznose 1.8GHz, a kod drugog 2GHz. Sa razlikom od svega 100MHz, verujemo da će Phenom 9750 biti izbor onih koji nemaju nameru da se bave overklokom, dok će 9850 pružiti mogućnost da se dodatno podigne takt procesora, uz razume se adekvatno hlađenje.
Rezime
Nova revizija Phenom-a, B3 steping, ima iste karakteristike kao i prethodna verzija, i rezultati su sasvim očekivani. Uvođenje nove revizije Phenom-a je svakako dobar potez AMD-a, i verujemo da će obradovati one koji navijaju za ovaj tabor, no ne treba zaboraviti da suprotna ekipa ima itekako opasne igrače koje treba imati na umu.
Нема коментара:
Постави коментар