субота, 11. април 2009.

Intel najavio nove Atom procesore, demonstrirao Moorestown platformu

Intel je demonstrirao Moorestown platformu, kao i predstavio Atom Z550 procesor koji radi na 2 GHz. Do ovoga je došlo tačno godinu dana nakon što je zvanično predstavljena Atom platforma. Novi procesor treba da donese viši nivo performansi zahvaljujući visokom radnom taktu. Podržava Hyperthreading, a zadržava potrošnju na ispod 3 W. Takođe, najavljen je i Z515 CPU, koji radi na 1,2 GHz. Oba procesora imaju 533 MHz FSB i 512 KB L2 keš memorije. Model Z515 podržava Intel Burst Performance Technology, zahvaljujući čemu se može vršiti automatsko podešavanje radnog takta u zavisnosti od opterećenja. Potpredsednik kompanije Intel i generalni menadžer mobilnog odeljenja, Anand Chandrasekher je demonstrirao Moorestown platformu za MID računare.

Olympus Mju 7000


Novi model Olympus Mju serije koji u dosta kompaktnom kućištu donosi pregršt opcija uz 7x optički zum i dvostruku stabilizaciju slike. Pored standardnog Face Tracking-a podržava i Smile Shot ali i pravljenje panorame na samom aparatu. Odličan kvalitet slika govori sam za sebe i najbolje preporučuje ovaj model.

Olympus Mju serija kompaktnih digitalnih aparata je prilično poznata zbog kombinacije odličnih performansi i modernog, kompaktnog dizajna. Model 7000 ne spada baš u najmanje modele na tržištu iako jeste dosta mali, ali nastavlja tradiciju Mjua na najbolji način. Iako je najveća razlika između modela u broju megapiksela, što naravno i ne znači obavezno bolje fotografije, Olympus se potrudio da ovaj model i dodatno učini zanimljivim, što je kako se čini i uspeo. Ovaj aparat je namenjen korisnicima koji su stalno u pokretu zbog čega im odgovara kompaktni aparat koji ume da napravi itekako dobre slike.

Olympus Mju 7000 sa prednje i bočne strane, oprema

Ključne karakteristike

  • Vrlo kvalitetna izrada
  • 12 megapiksela, dvostruka optička stabilizacija slike i 7x optički zum
  • Odličan veliki 3" LCD ekran
  • Face Tracking, Smile Shot
  • Vrlo dobar kvalitet fotografija

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

Olympus Mju 7000
  • Rezolucija: 12 megapiksela, 1/2.33" (3968 x 2976 piksela)
  • Objektiv: ISO 64-1600 (Auto, High Auto), Optički zum 7x, f/3.5-5.3, 6.6 (W)–46.2 (T) mm (37-260mm 35mm ekv.)
  • Memorija: 16MB interno, xD i micro SD memorijske kartice
  • Baterije: LI-42B 740mAh lithium ion
  • Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz
  • Ekran: 3" LCD HyperCrystalTM II (230.000 px)
  • Video: Maksimalno 640 x 480 @ 30fps
  • Dimenzije: 96.4x55.9x25.3mm
  • Težina: 132g bez baterije i kartice

Olympus Mju 7000

Aparat sa testa je kombinacije srebrne i crne boje (u ponudi postoje još plava i crna varijanta), izrađen od metala i plastike tako da se dobija odličan spoj čvrstine i težine. Kada se drži u ruci, deluje veoma robustno i ne verujemo da će bilo ko naći neku zamerku. Probali smo i malo jače da ga pritisnemo, međutim nema krckanja niti ulegnuća materijala. Sa prednje strane se nalazi prilično dobar objektiv sa čak 7x optičkim zumom što je dosta dobra stvar za ovako mali aparat, dobro sakriveni mikrofon i blic. Ovakav zum ne bi bio toliko praktičan da nema stabilizacije slike, a ovaj model ima dvostruku, optički i softversku, što u kombinaciji utiče da se eliminišu zamućene slike usled drmanja ruke ili dužeg vremena ekspozicije. Objektiv pokriva od 37-260mm po 35mm ekv. što je odlično za prosečne potrebe odnosno neku turističku namenu.

Olympus Mju 7000 sa zadnje i bočne strane

Sa gornje strane aparata se nalazii samo mali metalni Power taster i okidač, dok su zum tasteri pomereni na zadnju stranu. Pored velikog 3" LCD ekrana, nema baš puno preostalog mesta, ali ipak dovoljno da se smeste sve potrebne kontrole u vidu jednog Mode točkića (Intelligent Auto, Program Auto, Sensor-Shift Image Stabilization, Beauty Mode, Scene Modes i Movie), četvorosmernog tastera sa Ok/Function potvrdom u sredini i četiri dodatna tastera. Svi tasteri su oštrih ivica i od providne plastike dok su funkcije naštampane ispod njih. Postoji ukupno 15 Scene modova, što pokriva one najčešće korišćene, mada realno, većina korisnika najčešće koristi Auto i prepušta aparatu da sve sam podesi. Fokusiranje se vrši u više režima: iESP Auto, Spot AF i Face Detection AF, a nama je bila interesantna opcija u kojoj aparat sam okida onda kada detektuje sliku u kadru.

Olympus Mju 7000 sa gornje i zadnje strane, tasteri

Aparat ima ugrađenih 16MB interne memorije a za zapis koristi xD i MicroSD kartice. Od zgodnih dodataka ćemo pomenuti mogućnost pravljenja panorame (pomoću dodatnog Olympus sofvera ali i direktno u aparatu), Beauty mod za portrete koji daje malo nežniju sliku i prirodnije boje. Slike se mogu editovati u Playback režimu direktno na aparatu što se u nekim slučajevima može pokazati vrlo praktično. Meni je dosta jednostavan i dobro organizovan tako da će i oni bez iskustva vrlo lako pronaći sve opcije. Neki režimi slikanja pre uključivanja imaju i malu animaciju koja izgleda zanimljivo prvih par puta, a onda počinje da malo ide na živce. Nama se dosta dopalo to što recimo kompenzacija ekspozicije ima pri promeni vrednosti na ekranu prikazuje kako to utiče na fotografiju, pa se ovako mnogo može i naučiti.

Rezime

Performanse kamere su odlične, nismo primetili nikakve probleme niti imamo nekih specijalnih zamerki, čak ni u situacijama tradicionalno nezgodnim za slikanje kao što je to recimo nedostatak svetla kada Mju 7000 uspeva da izoštri dovoljno brzo i bez mnogo šuma na višim ISO vrednostima. Generalno, Mju 7000 predstavlja odličan aparat prilično dobrih mogućnosti sa rezultatima koji će obradovati ljubitelje fotografije.

Conclusion

Camera performances are excellent, we didn’t notice any problems, nor we have any objections, even in a situation traditionally negative for taking pictures such as those with low light when Mju 7000 succeeds to sharpen the image incredibly fast and without many noises on higher ISO values. Generally, Mju 7000 represents great device with rather good options with results that will make happy photography fans.

Preporučena cena (uključujući 18% PDV, april 2009.): 286€

DESK H709g Extreme


Iz Desk-a nam dolazi jedna ekstremna konfiguracija namenjena najzahtevnijim korisnicima, igračima. Ova konfiguracija je impresivna kako spolja, tako i iznutra pošto je Desk spakovao najkvalitetnije komponente za stvarno fantastične performanse. Jedino što nam se ne uklapa idealno je grafička kartica pošto deluje nekako slabašno u odnosu na ostatak računara.

Do sada smo više puta imali priliku da testiramo konfiguracije koje dolaze iz kompanije Desk, svaki put su naravno najzanimljivije bile izuzetno moćne mašine namenjene igračima. Tako je i ovoga puta kada predstavljamo novu konfiguraciju, DESK H709g u svojoj Extreme varijanti. DESK H709g se može kupiti i u standardnoj varijanti u kojoj ide Core i7 920 procesor i nešto manje memorije (ukupno 3GB), dok u Desk-u naglašavaju da u dogovoru sa njima kupac može i dodatno prilagoditi konfiguraciju svojim potrebama. Ovo se primarno odnosi na grafički podsistem koji je igračima sigurno i najbitniji. Dopalo nam se to što se Desk odlučio za 64bitnu verziju Vista operativnog sistema koja će na pravi način iskoristiti čak 6GB instalirane memorije.

DESK H709g Extreme kućište, detalji i konektori

Ključne karakteristike

  • Impresivan spisak komponenti
  • Najbolji Intel procesor Core i7 serije
  • Čak 6GB DDR3 memorije
  • Dva SATAII hard diska vezana u RAID 0
  • Izuzetno CM ATCS kućište
  • Veoma pedantno kabliranje
  • Vista 64bit, ažurni drajveri i programi

Utisak kvare

  • Radeon 4850 grafika je preslaba za ovakvu konfiguraciju

Specifikacija

DESK H709g Extreme
  • Kućište: Cooler Master ATCS 840 Silver
  • Napajanje: Cooler Master Silent Pro 700W
  • Matična ploča: Intel DX58SO (LGA1366)
  • Procesor: Intel Core i7 965 Extreme Edition 3.2GHz (LGA1366, Cache 8MB)
  • Kuler: Cooler Master V8
  • Memorija: 3x 2048MB DDR3 1333MHz Kingston
  • Hard disk: 2x Western Digital Caviar 640GB (SATAII, 16MB), RAID 0
  • Grafička kartica: Gigabyte Radeon EAH4850, 512MB DDR3
  • Optički uređaj: LG BluRay H20L (SATAII)
  • Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate 64bit

DESK H709g Extreme

Moto kojim se Desk rukovodio kao i obično je: "Kvalitet u svakom pogledu", a to je već na prvi pogled jasna stvar. Konfiguracija je upakovana u Cooler Master ATCS, full tower kućište u boji aluminijuma, a kupci se mogu odlučiti i na crnu boju. Ovo kućište je bez dileme jedno od najboljih koje se mogu kupiti u ovom trenutku, i sviđa nam se što po tom pitanju nije bilo kompromisa. Kućište je ogromno, sa po šest 5.25" i 3.5" ležišta i impresivnim hlađenjem. Kvalitet izrade je izuzetan, sa spoljašnjosti od brušenog aluminijuma što izgleda veoma atraktivno i jedino crna maska optičkog uređaja (inače LG BluRay čitača i CD/DVD komboa). Kućište inače ima izuzetno hlađenje, sa jednim 120mm ventilatorom napred (pokriva svih 6 ležišta za diskove), dva 230mm na gornjoj stranici (mogu se zameniti za tri 120mm ako treba) i jednim 120mm pozadi. Dodatni konektori su smešteni na gornju stranicu ispod poklopca koji se pomoću federa otvara.

DESK H709g Extreme unutrašnjost i detalji hlađenja

Kada se kućište otvori (naravno thumbscrew šrafovi su u pitanju), dočekuje nas neverovatno pedantna unutrašnjost. Svaki Desk-ov računar koji smo do sada testirali je bio primer za kabliranje, pa je tako i ovoga puta. Iznad ploče praktično nema ni jednog kabla pošto su svi skupljeni i sklonjeni. Hard diskovi su instalirani tako da se konektori nalaze pozadi (tako da je potrebno skinuti i drugu bočnu stranicu da bi se uspešno instalirali ili skinuli), što je možda malo nezgodno za one koji češće manipulišu diskovima, no izgleda mnogo urednije od bilo koje druge solucije. Instalirano je sjajno Cooler Master napajanje iz Silent Pro serije, kapaciteta 700W i modularnog dizajna, pa tako nema suvišnih kablova koji ničemu ne služe. Srce računara čini Intel Core i7 platforma, sa najmoćnijim procesorom u ponudi, 965 Extreme Edition na 3.2GHz koji sam košta više od prosečno dobre konfiguracije.

DESK H709g Extreme napajanje i grafika, 5.25" i 3.5" ležišta

Uz referentnu Intel X58 matičnu ploču na koju je instalirano 6GB DDR3 memorije (tri puta po 2GB), Desk se odlučio za Cooler Master V8 kuler čije masivne dimzije ulivanju poverenje i bez ikakvih problema drže ovako moćan procesor ohlađen čak i pod maksimalnim opterećenjem. Dolazimo i do grafike koja je na naše iznenađenje Radeon 4850 u Gigabyte varijanti. Ono što nas je zbunilo je to da ovako moćna konfiguracije zaslužuje ništa manje od najmoćnije grafičke kartice, što 4850 iako solidnih performansi, ipak nije. Pretpostavljamo da je najmanji problem dodati još jednu grafiku za CrossFire režim, no ipak mislimo da je trebalo startovati sa nekom jačom grafikom koja bi se bolje uklopila uz ostatak sistema. Još jedna napomena, i dalje moramo konstatovati da se zvučna kartica ne uzima kao nešto previše bitno te ostaje na kupcima da nabave neku zasebnu i njom zamene integrisanu verziju.

Rezime

Ova konfiguracija radi fenomenalno, to se ne može uopšte ni dovesti u pitanje, a kao ilustraciju ćemo navesti rezultate sa 3DMark Vantage testa gde u Extreme varijanti dobija 3064 poena odnosno 2932 za GPU i neverovatnih 20456 za CPU. Ovde se možda i najbolje vidi razlika između snage procesora i grafike odnosno naša konstatacija da bi mnogo bolje "legla" neka jača grafika koja bi povukla više pošto u ovoj situaciji ograničavajući faktor za performanse predstavlja upravo grafička kartica. Gledajući specifikaciju ovog računara, ne možemo a da ne pohvalimo izbor komponenti za sigurno jednu od najjačih ako i ne i najjaču domaću konfiguraciju koja može da se kupi. Recept za uspeh je jednostavan, uzeti najbolje od najboljeg, maksimalno kvalitetno sve uklopiti i rezultati nikako ne mogu da izostanu. Uz računar se dobijaju i Logitech bežični komplet tastature i miša EX110, Trend Micro Security antivirus, Desk podloga za miša i USB flash disk kapaciteta 2GB. Na kraju, ostaje samo da ovu konfiguraciju preporučimo svima koji budu imali dovoljno sredstava da je priušte. Mi smo na žalost morali da je vratimo, što nam nije baš tako lako palo.

Conclusion

This configuration works perfectly and that is out of questioning, as an illustration, we will show you results with 3DMark Vantage test where in Extreme group gets 3064 pts, 2932 pts for GPU, and fascinating 20456 pts for CPU. Here is perhaps the best chance to see differences between CPU powers and graphics that is our assertion that would be much better to have some stronger graphics that would be pulled out more since in this situation limiting factor for performance is exactly graphic card. Looking at the specifications of this computer, we must praise choice of components for the one of the most powerful domestic configuration that can be purchased. Recipe for success is simple, take the best of best, fit all that in appropriate way, and results are here. Along with the computer, you will get Logitech wireless keyboard and EX110 mouse, Trend Micro Security antivirus, Desk pad for mouse and 2GB capacity USB flash disk. At the end, only thing we could do is to recommend it to those users who have enough money to afford it. Unfortunately, we weren’t one of those.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, april 2009.): Standard 1628€, Extreme € pozvati Desk

Intel isplanirao povlačenje pet serverskih procesora

Još pet serverskih procesora kompanije Intel će u dogledno vreme biti povučeno sa tržišta. Gigant na polju proizvodnje mikročipova je saopštio planove za povlačenje pet Xeon procesora. Radi se o 65-nanometarskim modelima, koji će biti povučeni kako bi se napravilo mesta za nove, brže modele. Procesori koji će biti povučeni su četvorojezgarni X3350 (2.66 GHz) i X3320 (2.50 GHz) procesori, odnosno 3085 (3.0 GHz), 3075 (2.66 GHz) i 3065 (2.33 GHz) dvojezgarni modeli. Kako tvrdi proizvođač, poslednje narudžbine za ove modele procesora će biti moguće upututu 9. oktobra. Poslednje isporuke tray i boxed verzija ovih procesora će biti izvršene 6. aprila 2012. godine, odnosno 9. januara 2010. godine.

Creative GigaWorks ProGamer G500


Moćni zvučnici snage 310W (u peaku do 620W), namenjeni primarno ljubiteljima igara i filmova, kao i onima koji slušaju elektronsku ili malo žešću muziku. Kvalitet izrade i lakoća instalacije je plus, kao i činjenica da imaju prestižni THX sertifikat. Oni koji više vole klasiku i džez neće biti baš toliko impresionirani sirovom snagom ovih zvučnika.

Kada se pomene zvuk kod računara, većina ljudi pomisli na neki Sound Blaster kompanije Creative. Da nije ograničen samo na zvučne kartice, Creative je pokazao više puta vrlo interesantnim i kvalitetnim zvučnicima. Model koji smo testirali je GigaWorks ProGamer G500, a iza ovog bombastičnog imena se kriju bombastični 5.1 surround zvučnici koji će jako obradovati ljubitelje igara, filmova i onih koji vole kada se prozori zatresu od snažnog basa. Ovo nije ni malo preterivanje pošto ovi zvučnici stvarno drmaju sa svojih 310W snage (u peak-ovima do 620W) i ne verujemo da će često biti pojačani preko polovine ukupne snage.

Creative GigaWorks ProGamer G500 zvučnici i oprema

Ključne karakteristike

  • Odličan kvalitet izrade
  • Izuzetno snažan zvuk jačine 310W (Peak je čak 620W)
  • Jednostavno povezivanje, mogućnost puštanja stereo signala na sve zvučnike (Upmix)
  • Vrlo povoljna cena za ono što nude

Utisak kvare

  • Namenjena igračima i ljubiteljima čvršćeg zvuka, audiofili teško da će biti oduševljeni

Specifikacija

Creative GigaWorks ProGamer G500
  • Sistem: 5.1
  • Snaga: 310W (130W subwoofer + 36W sateliti i centralni)
  • Konektori: 3.5mm analogni 5.1
  • Dodatno: THX sertifikat

Creative GigaWorks ProGamer G500

Zvučnici dolaze u povećoj kutiji što i ne čudi mnogo pošto ima ukupno 6 zvučnika: subwoofer, četiri satelita (dva prednja i dva zadnja) i jedan centralni zvučnik. Svi sateliti su već montirani na mala plastična postolja koja se mogu i rotirati kako bi se zvučnici montirali na zid (šrafovi dolaze u pakovanju). Oni koji žele da ih koriste kao podne zvučnike, moraće da se snađu za stalke na neki drugi način. Sateliti su dosta kompaktni, a malo boljim zagledanjem vidimo i da je centralni zvučnik identičan ostalim satelitima, osim što je položen i sa gumenim podloškama. Svi zvučnici su uzrađeni od veoma kvalitetne plastike koja je odlično uklopljena i deluje dosta robustno. Subwoofer je dosta većih dimenzija, što je i logično pošto se u njemu pored samog zvučnika nalazi i napajanje i pojačalo.

Creative GigaWorks ProGamer G500 subwoofer sa bočne i zadnje strane, konektori

Dizajn zvučnika je prilično neupadljiv, kombinacija crno sive boje sa neizbežnim Creative ali i THX logom. Nema baš puno zvučnika koji se mogu podičiti THX-om, što samo govori o tome koliko su ovi zvučnici posebni. Prednji zvučnici imaju fiksirane kablove dužine oko 2m, dok su kablovi zadnjih zvučnika oko 5m dužine, što bi trebalo da bude dovoljno, a za slučaj da nije tako, svi imaju RCA konektor na kraju pa se i mogu produžiti po potrebi. Svi sateliti, uključujući i centralni zvučnik, imaju metalne zaštitne mrežice koje se mogu skinuti ako je potrebno. Subwoofer je masivan i oblika kocke, sa dva otvora za vazduh sa bočnih strana (Twin Flared DynaPorts), dok se pozadi nalaze RCA konektori za satelite, analogni 5.1 konektori za izvor zvuka, priključak za daljinski, konektor i prekidač za napajanje. Povezivanje je jednostavno pošto je sve obeleženo odgovarajućom bojom.

Creative GigaWorks ProGamer G500 sateliti i centralni zvučnik, daljinski upravljač

Daljinski upravljač je prilično zanimljiv, a pored velikog potenciometra za odabir kanala koji se kontroliše, tu su kontrole za podešavanje jačine zvuka, mute i Power taster, kao i set dioda koje označavaju koji od kanala se pojačava. Na daljinskom se nalazi i jedan 3.5mm konektor za slušalice (kada se priključe, automatski se mute-uju zvučnici) kao i dodatni 3.5mm stereo konektor za priklučenje nekog multimedijalnog plejera. Treba posebno pomenuti Upmix (Creative CMSS upmix) taster koji ulazni stereo zvuk raspoređuje na sve zvučnike. Ovo je veoma korisno za sve one koji u većini slučajeva slušaju muziku i to u stereu pošto sada 4 zvučnika neće biti višak. Po uključivanju nas dočekuje izuzetno snažan zvuk, vrlo moćan bas koji dolazi od 8" zvučnika snage 130W, kao i veoma lepo definisani srednji i visoki tonovi sa zvučnika jačine 36W.

Rezime

Ovi zvučnici su se najbolje pokazali u igrama i filmovima, dok će audiofile ipak biti teško zadovoljiti. Utisak je da se Creative potrudio da napravi što snažnije zvučnike, u čemu je uspeo, dok je kvalitet zvuka iako više nego dobar, ipak bio na drugom mestu. Kao buduće vlasnike ovih zvučnika vidimo mlađu populaciju koja voli da sluša nešto tvrđi i elektronski zvuk, dok će za klasiku i džez mame i tate verovatno potražiti neke manje glasne i malo toplije zvučnike. Kako je cena ovog modela dosta pala od originalnog pojavljivanja, teško je da ih zaobiđe preporuka pošto stvarno sviraju za sve pare!

Conclusion

These speakers are the best have shown in games and movies, while the audiophiles will be difficult to satisfy. Impression is that the creative sought to make the stronger speakers, in which it had success, while the sound quality, even though more than good, was in second place. As future owners of these speakers, we see younger population who likes to hear hard electronic sound, while the classics and jazz moms and dads will likely seek for some other solutions. As the price of this model much fell from the original appearance, it is difficult to circumvent recommendations since these speakers could give you a real pleasure.

Preporučena cena (uključujući 18% PDV, mart 2009.): 260€

Biostar najavio svoj Radeon HD 4890

Biostar će takođe ponuditi Radeon HD 4890 grafičku kartu. Tajvanska kompanija je zvanično predstavila VA4895NDG2, odnosno svoj Radeon HD 4890. Radi se o karti koja je u potpunosti zadržala referentni dizajn, kao i radne taktove. Karta se bazira na RV790 grafičkom čipu, sa 800 stream procesora, 256-bitnim memorijskim interfejsom, podrškom za DirectX 10.1 i CrossFireX tehnologije, kao i referentnim dvoslotnim kulerom. Radni taktovi Biostarove grafičke karte su 850 MHz za grafičko jezgro, odnosno 3900 MHz za memoriju. Cena bi trebala da iznosi manje od 240 dolara, dok termin izlaska nije definitivno potvrđen. Ipak, pretpostavlja se da će VA4895NDG2 postati dostupna do kraja tekućeg meseca.

Bluetooth 3.0


Bluetooth SIG je u toku jučerašnjeg dana predstavio neke detalje vezane za Bluetooth 3.0 specifikacije pre zvaničnog predstavljanja. Novi format bi trebalo da obezbedi povećanje propusnog opsega koji bi trebalo da se izjednači sa onim koji pruža uobičajeni Wi-Fi ili nekoliko puta veću brzinu nego što to pruža 3Mbps Bluetooth 2.0. Transferi će biti toliko brzi da će za prosečnu numeru biti dovolno nekoliko sekundi da bude preuzeta. Na ovaj način će takođe biti obezbeđen jedinstven način utvrđivanja one-to-one Wi-Fi konekcije. Više detalja o Bluetooth 3.0 će biti dostupno krajem ovog meseca kada će biti i zvanično predstavljanje.

AMD 790 matične ploče


Ukoliko tražite matičnu lou koja će vam obezbediti pristojne performanse vašeg sistema po nešto nižoj ceni jedno od rešenja je da se odlučite za neku od matičnih ploča koje su namenjene AMD-ovim procesorima. Na tržištu je dostupan veliki broj matičnih ploča ove kompanije a trenutno najviše performanse obezbeđuju ploče bazirane na AM3 790 čipsetu. Korisnicima su na raspolaganju ploče sa integrisanim grafičkim rešenjima kao i one bez integrisane grafike koje zahtevaju ugrađivanje posvećene grafičke kartice ali daju bolje performanse. Ovakve AMD ploče podržavaju u najvećem broju slučajeva do 4GB DDR3 sistemske memorije što je dovoljno za vrlo dobre performanse.

Overklokovana EVGA GeForce GTX 275 karta uskoro na tržištu

Nakon prvog talasa referentnih GTX 275 modela, pojavljuju se informacije o fabrički overklokovanim kartama. Tako se saznaju i detalji o EVGA GeForce GTX 275 karti koja će biti deo Superclocked serije. EVGA je zvanično predstavila Superclocked Edition GTX 275, koji će biti baziran na referentnom dizajnu, sa fabričkim kulerom, 448-bitnim memorijskim interfejsom, 240 procesivnih jezgara, 896 MB GDDR3 memorije i podrškom za 3-way SLI, CUDA, PhysX i DirectX 10 tehnologije. EVGA GeForce GTX 275 Superclocked će raditi na taktovima od 648 MHz za GPU (633 MHz referentni), 1458 MHz za šejder procesore (1404 referentni) i 2376 MHz za memoriju (2268 referentni). Karta ima preporučenu cenu od 270 dolara.

понедељак, 6. април 2009.

iBoy nova maska za iPhone


iBoy je novi hit među iPhone fanovima širom sveta. U pitanju je neobična ideja da se napravi maska za iPhone koja u potpunosti izgleda kao GameBoy konzola. Trenutno ne postoje nikakve informacije ko je autor, da li će se ikada pojaviti u prodaji i koja će mu biti cena ali znamo .

ASUS F50SV-X1 u prodaji

Asusuov najnoviji 16 inčni laptop F50SV-X1 se od juče nalazi u prodaji i za $799.99 dolara dobijate Intelov Core 2 Duo T6400 procesor na 2GHz, 4GB RAMa, hard disk od 320GB, NVIDIA GeForce GT 120M grafiku i Super-Multi DVD drajv. Takođe dobijate i Windows Vista Home Premium operativni sistem i bateriju od šest ćelija.

Intel Xeon procesori 5500 serije


Intel korporacija je predstavila 17 procesora namenjenih poslovnim korisnicima, predvođenih Intel Xeon procesorima serije 5500.

U pitanju su Intel-ovi najrevolucionarniji procesori namenjeni serverima još od predstavljanja Intel Pentium Pro procesora pre gotovo 15 godina. Novi čipovi namenjeni poslovnim korisnicima mogu automatski da podešavaju nivoe specifikovane potrošnje energije kao i brzine prenosa podataka u centrima podataka.

Oni takođe mogu igrati ključnu ulogu u naučnim istraživanjima od strane naučnika koji koriste super računare kao osnovu za svoja istraživanja uz istovremeno do sada neviđenu energetsku efikasnost kroz smanjene troškove električne energije. Intel Xeon procesori serije 5500, koji su bili poznati predhodno pod kodnim nazivom Nehalem-EP, nude nekoliko tehnologija koje radikalno unapređuju sistemske brzine i mnogostranost primene ovih procesora.Tehnologije kao što su Intel Turbo Boost, Intel Hyper-Threading, integrisna naponska ulazna kola kao i Intel virtuelizacine tehnologije sledeće greneracije omogućavaju da sistemi budu prilagođeni širokom opsegu primena. Intel Xeon 5500 serija procesora je osnova za inovacije u sledećoj dekadi, navodi Patrick Gelsinger, viši potpredsednik i generalni menadžer Intel Digital Enterprise grupe.Ovi čipovi pokazuju do sada neviđen napredak i performanse, upravljanje virtuelizacijom i radnim okruženjima, koji omogućavaju stvaranje prilike za rešavanje najkompleksnijih izazova na svetu i pomeranje granica nauke i tehnologije. Kako se upotreba interneta sve više širi prema Intel-ovoj viziji od 15 milijardi povezanih uređaja, Intel Xeon procesori serije 5500 će takođe biti nosioci nastupajućih transformacija internet infrastrukture.Visokotehnološka industrija je usaglasila cilj pokretanja aplikacija sa optimizovanih procesora i računarskog hardvera koji je dostupan po zahtevu i proširiv za široke mase korisnika. Često nazivana cloud računarstvo, ova vizija bi mogla da bude unapređena još više dodavanjem adaptivnosti, sposobnosti i inteligencije koju nude procesori Intel Xeon 5500 serije.Sa preko 30 svetskih rekorda, Intel Xeon procesori 5500 serije uspostavljaju nove standarde kada su u pitanju performanse servera koji poseduju dva socketa isporučujući dvostruko više performanse u odnosu na prethodnu Intel Xeon 5400 generaciju procesora. Novi procesori takođe nude automatska poboljšanja energetske efikasnosti pri čemu korisnicima nude bolju kontrolu troškova energije.Ovo uključuje nivo rada bez opterećenja pri kojem je potrošnja energije svega 10W odnosno 50% manje nego kada je u pitanju bila prethodna generacija. Nova integrisana napojna ulazna kola koja su bazirana na jedinstvenoj Intel high-k metal gate tehnologiji omogućavaju da pojedina jezgra koja nisu u upotrebi budu trenutno isključena. Intel Xeon 5500 serija procesora takođe podiže inteligentno napajanje na jedan viši nivo sa 15 automatizovanih operativnih stanja.Na ovaj način se kreiraju značajna unapređenja kada je u pitanju upravljanje energijom čipova podešavanjem potrošnje energije bazirano na propusnom opsegu podataka u realnom vremenu bez žrtvovanja performansi. Intel je istom prilikom najavio i nove ploče za servere koje nude viši stepen integrisnaih komponenti.Pored toga kompanija je najavila i Intel 82559 10 Gigabitni Ethernet kontroler koji karakteriše napredna virtuelizaciona tehnologija kao i objedinjena mrežna podrška koja značajno unapređuje I/O mrežne performanse. Za serverske primene maskimalni radni takt procesora Intel Xeon 5500 serije je 2.93GHz sa brzinama DDR3 memorije do 1333MHz i nivoima potrošnje energije od 60 do 95W.U određenim uslovima Intel Turbo Boost tehnologija može da obezbedi radne frekvencije do 3.3GHz u zavisnosti od procesora i sistemske konfiguracije. Frekvencije za modele randih stanica idu do 3.20GHz sa potrošnjom energije do 130W, odnosno do 3.46GHz primenom Turbo Boost tehnologije.

Chieftec A120 napajanje






Chieftec A120 napajanje
Osnovni model Chieftec napajanja kapaciteta 500W koje iako spada u najosnovnije modele ipak pruža sve ono što je najvećem broju korisnika potrebno. Sa ugrađenim ventilatorom od 120mm sa promenljivim brojem obrtaja, ovo napajanje osim što drži napon stabilnim i pod maksimalnim opterećenjem, radi i dosta tiho.

Chieftec je vrlo dobro poznato ime domaćim ljubiteljima hardvera, pošto je dugi niz godina jedna od najpri

sutnijih kompanija kod nas. Chieftec je ime izgradio najviše zahvaljujući sjajnim kućištima sa izuzetnim odnosom cena i performansi, a napajanja ovog proizvođača takođe uživaju dobru reputaciju. Kod nas se našlo napajanje serije A-120, kapaciteta 500W koje bi trebalo da bude adekvatno za nešto moćnije konfiguracije. Ovo napajanje se uklapa u ono što smo i oče

kivali, odlična cena i još bolje performanse.

Chieftec A120 napajanje

Ključne karakteristike

  • Veoma povoljna cena
  • Vrlo tih rad
  • Odlične performanse

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

Chieftec A120 napajanje
  • Kompatibilnost: ATX 12V V2.3
  • Snaga: 500W
  • Prekidač za napajanje: Ima
  • PFC: aktivni
  • Ventilator: 120mm sa automatskom regulacijom broja obrtaja
  • Dimenzije: 150x140x86 mm
  • Priključci: 204 pin EATX, 4pin 12V CPU, 8-pin EPS, 2x PEG 6 pin, 4x 4-pin Molex, 1x Floppy, 4x SATA
  • Zaštita: OVP, OCP, OTP

Chieftec A120 napajanje

Kao i većina napajanja ovog proizvođača, i ovaj model je standardnih dimenzija i u prirodnoj boji lima. U odnosu na neke skuplje modele deluje pomalo neugledno, no konstrukcija je robustna i dobra, sa zadnjim panelom koji je prošaran otvorima za ventilaciju u obliku saća. Pored prekidača za napajanje i konektora za naponski kabl nema uobičajene lampice niti selektora ulaznog napona pošto napajanje automatski prepoznaje napon. Sa donje strane vidimo da je instaliran 120mm ventilator koji ima promenljiv broj obrtaja u zavisnosti od izmerene temperature, i koji radi dosta tiho, oko 23dBA pri opterećenju od 40%. Ovo u praksi znači da se u većini slučajeva napajanje neće čuti glasnije od ostatka sistema, što je odlično.


Chieftec A120 napajanje sa prednje i zadnje strane, konektori i kablovi

Kablovi sa zadnje strane nisu svi presvučeni crnom mesh presvlakom koja ima zaštitnu (ali i dekorativnu) ulogu, već je to slučaj samo sa kablom za napajanje matične ploče. Da kažemo da pored ovog 24-pinskog konektora postoje još i 4-pinski i 8-pinski za procesore, dva 6-pinska PEG za grafiku (dakle podržava SLI ili CrossFire ako su u pitanju dve kartice sa po jednim konektorom), po četiri SATA i Molex konektora kao i jedan floppy. Ovaj broj konektora je u suštini dovoljan za prosečnu konfiguraciju i nema nekih posebnih napomena povodom toga. Kao i sva kvalitetnija napajanja, i ovo ima aktivnu PFC korekciju napona, Over Voltage, Over Temperature i Over Current zaštite od eventualnih problema u električnoj mreži.

Rezime

Napajanje je pokazalo odlične rezultate, stabilan napon pod maksimalnim opterećenjem, sa miminalnim odstupanjem od idealnih vrednosti ali svakako u granicama dozvoljenog. U radu je veoma tiho i to sve zajedno uz izuzetno dobru cenu stvarno zaslužuje pohvalu. Chieftec je pokazao da i osnovni modeli napajanja poseduju sve ono što je potrebno, dobru cenu i kvalitetnu izradu, te da mu bez ikakvih dilema možete svoju konfiguraciju.

Conclusion

Power supply has shown excellent results, a stable voltage under maximum pressure, with minimal deviation from ideal value but certainly within the allowable limits. It is very quiet during the work, and all together with very good price deserves all the praise. Once more Chieftec showed us basic power supply models owns everything is necessary, affordable price and good build quality so you can confide your configuration to this model without any dilemma.

Samsung SyncMaster 2243QW


Veoma zanimljiv monitor napredne ergonomije (tilt, swivel, pivot, podršavanje po visini) i sa DisplayLink opcijom. Ovo u praksi znači da se na njega putem USB interfejsa može povezati i dodatni monitor, za one kojima je to potrebno za rad.

Kao novi model UbiSync serije Samsung monitora, SyncMaster 2243QW pored nekih standardnih opcija koje smo i očekivali od monitora više klase, donosi i DisplayLink koji polako ali sigurno postaje sve više prisutan na tržištu. Da podsetimo još jednom, DisplayLink je tehnologija koja omogućava prenošenje slike preko USB porta, konkretnije softver koji obrađuje podatke umesto grafičkog procesora. Ovo se pokazalo vrlo korisno za one koji nemaju recimo dva izlaza na grafičkoj kartici a posao je takav da zahteva dodatni displej, no nije mnogo teško smisliti mnogo drugih korisnih primena.

Samsung SyncMaster 2243QW sa prednje, bočne i zadnje strane

Ključne karakteristike

  • Odličan kvalitet prikaza, oštra slika prijatna za gledanje
  • Vrlo napredna ergonomija: tilt, swivel, pivot i podešavanje po visini
  • DisplayLink povezivanje dodatnog ekrana

Utisak kvare

  • Inicijalno, slika je veoma svetla

Specifikacija

Samsung SyncMaster 2243QW
  • Dijagonala: 22" Wide, 16:9
  • Rezolucija : 1680x1050 piksela
  • Osvetljenje : 300cd/m2
  • Kontrast : 1000:1 (20000:1 dinamički kontrast)
  • Vreme odziva : 5ms GTG
  • Ugao vidljivosti : 170/160°
  • Ulaz : D-Sub, DVI
  • Dodatno: USB hub, DisplayPort

Samsung SyncMaster 2243QW

Sa dijagonalom od 22" i rezolucijom od 1680x1050 piksela, 2243QW će biti primarno zanimljiv korisnicima koji se bave obradom slike ili videa kao i onima koji vole da gledaju filmove. Dizajn ovog modela je pomalo konzervativan i nalik na nešto starije serije Samsung monitora, što je više nego očigledno kada pogledamo neke od novijih modela. Ovo znači da je to crna mat plastika koja deluje pomalo neugledno, ali za razliku od lepe i glossy plastike novih modela neće prikupljati otiske prstiju. Ono što zaslužuje pomen i veliku pohvalu je postolje koje je izuzetno napredno i omogućava pored standardnog tilt podešavanja ugla nagiba i swivel rotaciju osnove, pivot okretanje celog ekrana u horizontalni položaj, i na kraju podešavanje po visini.

Samsung SyncMaster 2233SN sa bočne strane, tasteri menija i konektori

Tasteri menija su ispod ekrana i to su touch tasteri koji odlično rade, a ujedno su i mnogo praktičniji od klasičnih. Sa zadnje strane su standardni analogni D-Sub i digitalni DVI konektori, priključak za napajanje, ulazni USB konektor i dva dodatna izlazna USB porta. DisplayLink radi upravo preko USB-a a ostaje samo da se na tržištu pojave i monitori sa tim interfejsom, uglavnom su u pitanju monitori dijagonale do 7", pa da ovo i može da se iskoristi na pravi način. Prikaz slike ovog modela je vrlo dobar, sa primetno dosta jakim osvetljenjem, oštrim prikazom i dosta prijatnim bojama. Odziv je dosta brz i iznosi 5ms, a uglovi gledanja prosečni sa nešto lošijim vertikalnim. Nijanse sive boje su odlične, a monitor na crnoj podlozi nema probijanje osvetljenja po ivicama.

Rezime

Meni ovog modela je standardni Samsungov meni koji je izuzetno pregledan i lak za korišćenje. Jedina stvar koju možemo navesti kao manu je dosta jako osvetljenje koje se doduše može i popraviti u meniju, dok su ostali parametri slike i više nego za pohvalu. DisplayLink mogućnost je svakako prilično praktična, ali je pitanje kome i na koji način, kao i gde nabaviti dodatni monitor. Za korisnike kojima je dodatni ekran potreban, kupovina ovakvog monitora može biti izuzetno dobra investicija, dok će ostali verovatno potražiti neki standardni monitor bez DiplayLink-a.

Conclusion

Menu of this model is a standard one for Samsung’s menus, which is a highly visible and easy to use. The only thing that we can specify as a shortcoming is poor light that could be improved in menu, while the other image quality parameters deserve all the praise. DisplayLink possibility is certainly quite practical, but the question to whom and in what way, as well as where to get an additional monitor. For customers for which an additional display is needed, buying of such monitor can be extremely good investment, while the rest will likely seek some standard monitor without DisplayLink.